دانشنامه علایی پورسینا (بخش الهیات)

Avicenna’s Philosophy for ‘Alā’ -ad-Dawla (Dāneshnāme-ye ‘Alā’i): Ilāhiyyāt: Rewritten with Comparative Notesگروه‌ها : فلسفه و کلام
کد کتاب : ۲۳۳۵
نویسنده (ها) : دکتر غلامحسین توکلی
Gholamhossein Tavakkoly , PhD
ناشر : سمت
دسته کتاب : کتاب‌ها
طرف‌های مشارکت : انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
تاریخ انتشار : خرداد ۱۳۹۹
شابک : 978-600-02-2007-5
تاریخ اولین نوبت انتشار : ۱۳۹۹
آخرین نوبت چاپ : ۱
نسخه الکترونیکی : دارد
تعداد صفحات : ۴۸۰
مرحله تولید : جدید
قیمت : ۵۳۰٬۰۰۰ ریال

دانشنامه علایی در قیاس با سایر نوشته‌های ابن سینا بسیار مختصر است، با این همه برخی از نکات طرح‌شده در این کتاب را جای دیگر نمی‌توان دید. در عین حال متن دشوار است و محتوا در برخی موارد، دیریاب. علت این است که متن به زبان پارسی هزار سال پیش است و فلسفی؛ نکته اول موجب شده کتاب حتی در محافل فلسفی مهجور بماند و نکته دوم موجب شده است که حتی در محافلی که به فرهنگ و ادب پارسی کهن دل بسته‌اند دانشنامه چندان مورد استقبال قرار نگیرد. این کتاب تلاشی است برای غلبه بر این دو مشکل. از آن گذشته، در کتاب، آراء ابن سینا جابه‌جا با افکار بزرگ‌ترین متفکران مسلمان مثل غزالی، ابنرشد، فخر رازی و برجسته‌ترین اندیشمندان غرب قرون وسطی و عصر جدید مثل آکوئیناس، ابن میمون، دکارت و کانت مقایسه شده است، که این کار نه تنها برای علاقه‌مندان به مطالعات تطبیقی زمینه‌هایی مناسب برای پژوهش را معرفی می‌کند، بلکه موجب می‌شود وزن و مقام واقعی ابن سینا از خلال این مقایسه‌ها بهتر درک شود.

پیشگفتار
بخش اول شامل 57 فصل
فهرست منابع
معادلها
نمایه نامها
نمایه کتابها
بخش دوم
متن اصلی

کتاب حاضر به عنوان کتاب مبنایی در درس فلسفه مشاء در همه مقاطع رشته‌های فلسفه و فلسفه اسلامی قابل استفاده است. از استادان و صاحب‌نظران ارجمند تقاضا می‌شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، ما را در جهت ارتقای کیفی کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار مورد نیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

ارسال با ایمیل:

نظر شما :