نسخه چاپی

برنامه سازمان «سمت» در دوره جدید/ نخواستیم تدریس کتب ما اجباری شود
سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها با نام اختصاری «سمت» سازمانی دولتی است که به تدوین کتاب‌های مبنایی، درسی و کمک‌درسی علوم انسانی در سطح دانشگاهی می‌پردازد. این سازمان در ۷ اسفند ۱۳۶۳ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شد. هدف از بنیان گذاشتن این سازمان دگرگونی بنیادی در درس‌های علوم انسانی دانشگاه‌ها بوده است تا کتاب‌های دانشگاهی برپایهٔ دیدگاه اسلامی تدوین شود. ریاست این سازمان را از ابتدای تأسیس تا همین چندی پیش احمد احمدی بر عهده داشت و پس از درگذشت مرحوم احمد احمدی، حجت الاسلام محمد ذبیحی که تا پیش از این به عنوان قائم‌مقام این سازمان فعالیت می کرد، سرپرستی این مجموعه را به عهده گرفته است. محمد ذبیحی دارای درجه اجتهاد از حوزه علمیه و مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تهران است و در سال ۱۳۸۰ نیز به عنوان استاد و پژوهشگر نمونه دانشگاه معرفی شده است. در سوابق او، عضویت در هیأت مؤسس مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان، ریاست مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم، قائم‌مقام دانشگاه قم و ریاست انتشارات دانشگاه قم، دیده می‌شود.
١١:٤٨ - 1397/05/24 ادامه خبر >>

استقبال «سمت» از نقدهای سازنده؛ و یک توضیح درباره برنامه «زاویه»
پیرو قسمت‌هایی از برنامه زاویه که بررسی آینده سازمان مطالعه و تدوین (سمت) پرداخت، جواد ایرجی مدیر روابط عمومی این سازمان در یادداشتی به بیان چند نکته در این زمینه پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:
١٣:٣٣ - 1397/05/14 ادامه خبر >>

اینکه جریان فلسفی خاصی بر تدوین کتاب‌های «سمت» حاکم است را عقلانی و منصفانه نمی‌دانم
حسن ملکی عضو هیأت علمی گروه برنامه‌ریزی درسی دانشگاه علامه طباطبایی در برنامه تلویزیونی زاویه گفت: «اینکه بگوییم همه‌چیز خوب است و سازمان «سمت» در همه زمینه‌ها درست عمل کرده است که طبیعتاً این موضع‌گیری در قبال کار سختی مثل تألیف کتاب درسی دانشگاهی آن هم در حوزه علوم انسانی، منطقی نیست. چون انسا‌ن‌ها معصوم نیستند و ما باید واقعیت‌ها را درست ببینیم. حالت مقابل را نیز که بگوییم همه‌چیز بد است و تصور کنیم توطئه‌ای در این سازمان جاری بوده و با نگاهی جزء نگرانه به چند کتاب درسی، تعمیم صورت بدهیم و بگوییم که جریان فلسفی خاصی بر تدوین همه کتاب‌ها حاکم بوده است، عقلانی و منصفانه نمی‌دانم. من با تجربه زیسته و ارتباطات متعددی که دارم و به عنوان یک دانشگاهی نیز نمی‌توانم این حرف را نسبت به سازمان «سمت» بپذیرم».
١٣:٢٣ - 1397/05/14 ادامه خبر >>

عدالت یا عدول از رسالت؟
محمود هدایت‌افزا دارای مدرک دکتری رشته فلسفه در یادداشتی که روز گذشته در صفحه «ادب و هنر» روزنامه همشهری منتشر شد، به نقد و بررسی مناظره کارنامه «سمت» در برنامه تلویزیونی زاویه که از شبکه چهار سیما پخش شد، پرداخته است. در ادامه، این مطلب را می‌خوانید:
١٥:٤٧ - 1397/05/10 ادامه خبر >>

من نوع نقادی و بیان ایشان را فاصله گرفتن از ادبیات انقلاب می‌دانم/ نقدهای ایشان جزئی‌نگری و داوری‌های ایشان بریده از زمان است
در برنامه زاویه که چهارشنبه سوم مرداد با موضوع «پرسش از آینده سازمان سمت» از شبکه چهار سیما پخش شد، حبیب‌الله رحیم‌پور ازغدی مجری بخش مناظره با مهمانان حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی عضو هیأت علمی دانشگاه قم و سرپرست سازمان مطالعه و تدوین (سمت) و شهریار زرشناس، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ اندیشه، به گفتگو نشستند. شرح این برنامه را در ادامه می‌خوانید:
١٧:٠٦ - 1397/05/06 ادامه خبر >>

امیدوارم راه دکتر احمد احمدی ادامه یابد
آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی، ضمن اشاره به فعالیت‌های چشمگیر مرحوم دکتر احمد احمدی به‌ویژه فعالیت‌های صورت گرفته در سازمان «سمت»، خواستار ادامه مسیری شد که دکتر احمدی آن را بنا نهاد.
١٣:٣٨ - 1397/05/03 ادامه خبر >>

چرا دکتر احمد احمدی کتاب «نقد تفکر فلسفی غرب» را ترجمه کرد؟
غلامعلی حداد عادل در نشست بررسی و تحلیل «کارنامه‌ی فلسفی دکتر احمد احمدی» گفت: هدف مرحوم احمدی از ترجمه کتاب «نقد تفکر فلسفی غرب» این بود که نشان دهد فردی مانند ژیلسون توانسته در اروپا در برابر فلسفه جدید از فلسفه قدیم دفاع کند و همین موضوع می‌توانست انگیزه خوبی برای حوزویان و دانشگاهیان ما باشد.
١٤:٥٣ - 1397/05/02 ادامه خبر >>

تجلیل از مرحوم دکتر احمد احمدی در سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال
مراسم تجلیل از آثار شایسته‌تقدیر سی‌و‌چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که بهمن‌ماه سال 1395 برگزار شده بود، به همراه آئین نکوداشت سه چهره فقید دانشگاهی، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد احمدی، محمد‌امین قانعی‌راد و محمد‌تقی خانی، انجام شد.
٠٩:٠٧ - 1397/05/02 ادامه خبر >>

مجلس بزرگداشت چهلمین روز ارتحال دکتر احمد احمدی برگزار شد
آیین چهلمین روز درگذشت عالم و استاد حوزه و دانشگاه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمد احمدی روز سه‌شنبه با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و علمی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.
١١:٣١ - 1397/04/27 ادامه خبر >>

عالِم نهادساز
مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، فیلسوف، فقیه و استاد برجسته حوزه و دانشگاه که در کنار وجهه علمی، دارای سجایای اخلاقی، تواضع و پارسایی مثال‌زدنی بود و در طول حیات پربرکت خود منشا خدمات فرهنگی، علمی، مدیریتی و دینی فراوانی در حوزه های مختلف گردید، در تاریخ نوزدهم خردادماه سال 1397 براثر عارضه قلبی بدرود حیات گفت و دوستداران، مشتاقان و ارادتمندان علم و اندیشه را در فراق و ماتم فقدان خویش سوگوار کرد. مرحوم احمدی از نخستین روزهای پیروزی انقلاب با حکم امام‌خمینی عضو ستاد انقلاب فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و ریاست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها را برعهده داشت. در آستانه چهلمین روز رحلت این اندیشمند کم‌نظیر، صفحه حوزه روزنامه جمهوری اسلامی گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام دکتر محمد ذبیحی قائم‌مقام ایشان در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها انجام داده است که شما را به مطالعه این مصاحبه دعوت می‌نمائیم.
١٤:٥١ - 1397/04/26 ادامه خبر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>