معرفی سرپرست سازمان

دکتر محمد ذبیحی مهرماه سال ١٣٣٧(1958م) در شهرستان گناباد دیده به جهان گشود. وی پای کرسی تدریس علمای قم از جمله آیات عظام «مرحوم محمدفاضل لنکرانی»، «حسین وحید خراسانی» و «عبدالله جوادی آملی» علوم فقهی را فراگرفته و همچنین دارای مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه تهران است.

از جمله سوابق اجرایی حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذبیحی می‌توان به مواردی چون مسئولیت مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم، فعالیت به عنوان معاون فرهنگی این دانشگاه، عضویت در کمیته تخصصی تعیین سرفصل‌های دروس معارف اسلامی دانشگاه قم، عضویت در هیأت مؤسس مرکز مطالعات ادیان و مذاهب اسلامی و مدیریت گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده آموزش‌های الکترونیک، اشاره کرد. وی همچنین عضو هیأت علمی و استاد تمام دانشگاه قم بوده و در دانشگاه تهران سابقه تدریس دارد. ایشان در سال ١٣٨۰ به عنوان استاد و پژوهشگر نمونه دانشگاه قم برگزیده شد.

او در سال ١٣٨٧ توسط آیت‌الله مهدی قاضی خرم‌آبادی، رئیس وقت دانشگاه جامع قم، به عنوان قائم مقام رئیس این دانشگاه منصوب شد. ذبیحی همچنین مؤلف کتاب‌های «فلسفه مشاء با تأکید بر اهم آراء ابن‌سینا»، «حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن‌سینا و ملاصدرا»، «داوری‌ها، شناخت‌‌شناسی و نظام نوری در فلسفه اشراق» و «المبداء و المعاد ملاصدرا» است و آثاری همچون «بررسی و نقد دیدگاه شیخ اشراق، ملاصدرا و ابن‌سینا» نیز از جمله مقالات ایشان است.

ذبیحی همچنین در زمینه فعالیت‌های نشر و رسانه نیز سوابقی همچون مسئولیت انتشارات دانشگاه قم،  عضویت در هیأت تحریریه «دوفصلنامه پژوهش‌های هستی‌شناختی» و عضویت در هیأت تحریریه «دوفصلنامه فلسفه و کلام»، را در کارنامه خود دارد. وی همچنین سابقه مدیرمسئولی و عضویت در هیأت تحریریه «فصلنامه پژوهش‌های فلسفی-کلامی» را در کنار کسانی چون آیت‌الله صادق لاریجانی، دکتر غلامحسین دینانی، دکتر سیدمصطفی محقق داماد، دکتر احمد بهشتی و دکتر محسن جوادی، داراست.

دکتر ذبیحی توسط استاد فقید، دکتر احمد احمدی، به عنوان قائم مقام رئیس و معاون پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) انتخاب شد و پس از درگذشت ایشان، در خردادماه ١٣٩٧ و با ابلاغ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرستی سازمان «سمت» را برعهده گرفت.

وظایف و اختیارات

١ـ برنامه‌ریزی برای سازمان «سمت»، هدایت و اداره امور آن و نظارت بر حسن اجرای همه فعالیتهای آن در چارچوب اساس‌نامه، ضوابط و مقررات مربوط.

٢ـ پیشنهاد نمودار سازمانی و تشکیلات سازمان «سمت» پس از تصویب هیأت امنا به «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» برای تأیید و طی مراحل قانونی.

٣ـ صدور احكام مربوط به استخدام، انتصاب، ترفیع، ارتقا، مأموریت و ... اعضای هیأت علمی و كارمندان سازمان «سمت» در چارچوب قوانین و مقررات مربوط.

٤ـ انتخاب و انتصاب معاونان، مشاوران و مسئولان سازمان «سمت» بر اساس نمودار سازمانی و تشكیلات مصوب این سازمان و عزل آنان.

٥- امضای قراردادها، اسناد تعهدآور، اسناد مالی، اداری و مكاتبات سازمان «سمت» در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط.

٦ـ افتتاح حساب‌های بانكی مورد نیاز سازمان «سمت» و معرفی دارندگان حق امضای مجاز با رعایت قوانین و مقررات مربوط.

٧ـ تنظیم بودجه سالانه و تفصیلی سازمان «سمت» و پیشنهاد آن به «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» برای تأیید و طی مراحل قانونی.

٨ـ تنظیم آئین‌نامه‌های مالی ـ معاملاتی اداری، رفاهی و اجرایی سازمان «سمت» و همچنین تغییر و اصلاح آنها طبق ضوابط و مقررات مربوط و پیشنهاد آنها به ‌هیأت امنا برای طی مراحل قانونی.

٩ـ تنظیم آئین‌نامه‌های سفرهای علمی، بورسیه‌‌های تحصیلی و فرصت‌های مطالعاتی در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط و پیشنهاد تصویب آنها به شورای سازمان «سمت».

١٠ـ ارائه گزارش عملكرد سالانه سازمان «سمت» به‌ هیأت امنا و «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری».

١١ـ پیشنهاد تأسیس و انحلال گروه‌های پژوهشی، مراكز پژوهشی و پژوهشكده‌های مورد نیاز به شورای سازمان «سمت».

١٢ـ استیفای منافع و حفظ حقوق سازمان «سمت» در مراجع قانونی (اعم از قضایی، اجرایی، اداری و ...) به نمایندگی از سازمان «سمت».

١٣ـ اجرای مصوبات هیأت امنا و شورای سازمان «سمت» در چارچوب قوانین و مقررات مربوط.

١٤ـ ارسال صورت‌جلسات هیأت امنای سازمان «سمت» به مركز هیأتهای امنا و هیأتهای ممیزه «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری».

تبصره: رئیس سازمان «سمت» می‌تواند بخشی از وظایف و اختیارات اداری و مالی خود را با حفظ مسئولیت خویش و رعایت قوانین و مقررات مربوط، به معاونان این سازمان تفویض نماید.

دفتر ریاست

مشاوران

هیات اجرایی جذب

دفتر امور حقوقی و قراردادها

مدیریت برنامه‌ریزی

معاونت اجرایی

معاونت پژوهشی

معاونت نظارت علمی- فنی

مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی

مدیریت روابط عمومی

دفتر حراست و گزینش

به روز رسانی : دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩۷