معرفی مؤسس

استاد فقید دکتر احمد احمدی در سال ١٣١٢ ه.ش (1933 م) در یكی از روستاهای ملایر به دنیا آمد، پس از فراگرفتن دروس مقدماتی به حوزه علمی بروجرد رفت و در مدت پنج سال دروس مقدماتی را تا اواخر سطح فرا گرفت و سپس به حوزه علمیه قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی (اسفار و شفا) در محضر استاد علامه طباطبائی (ره)، بقیه دروس سطح و خارج فقه و اصول را در محضر آیات عظام بروجردی، سلطانی، مشكینی، محقق داماد، نجفی مرعشی و امام خمینی رضوان‌‌الله علیهم فرا گرفت و هم‌زمان دكترای فلسفه غرب را هم در دانشگاه تهران گذراند. احمدی از سال ١٣۵٢ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بود و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و نیز بیش از دو دهه فلسفه تطبیقی را در مقطع دكتری تدریس كرد.

دكتر احمدی یكی از معدود چهره‌های فرهیخته حوزه و دانشگاه است كه در هر دو نهاد علمی فرهنگی، هم درس خوانده و هم درس داده است. در كنار تربیت شمار فراوانی طلبه فاضل و دانشجو و دانش‌پژوه، آثار ارزشمندی در قالب تألیف و ترجمه و حدود ۷٠ مقاله منتشر كرد.

دکتر احمدی علاوه بر اینکه از بانیان اصلی و محوری دانشگاه تربیت مدرس بود، چهارده سال نیز به عنوان رئیس دانشکده علوم انسانی در این دانشگاه فعالیت داشت. سازمان «سمت» را خود وی در سال ١٣٦٤ بنیاد نهاد و تا پایان عمر خود در سال ١٣٩۷ مسئولیت آن را برعهده داشت.

این استاد فقید از ٥ دی ١٣٦٠ تا ١٣٩۷، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بود.

دکتر احمد احمدی سال ١٣٩٦ دکتر محمد ذبیحی را به عنوان قائم مقام رئیس و معاون پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) منصوب کرد و پس از درگذشت ایشان، در خردادماه ١٣٩۷ و با ابلاغ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرستی سازمان «سمت» به دکتر محمد ذبیحی واگذار شد.

 

به روز رسانی: دوشنبه ۷ آبان ١٣٩۷