نسخه چاپی

كتابخانه و مركز اسناد

 

مسئول کتابخانه : خانم زهرا محمدی جاهد

رتبه علمی : کارشناس کتابداری

پست الکترونیک :  zmjahed@samt.ac.ir

شماره تماس :  2-44246250 ( داخلی 333)

 

تاریخچه

تولید و استفاده بجا و به موقع از اطلاعات مسئولیت ارائه خدمات اطلاع رسانی را بر دوش کتابخانه ها گذاشته است. وظیفه اطلاع رسانی در دل وظایف کتابداری مستتر است. کتابخانه های امروزی با بکارگیری تکنولوژیهای پیشرفته نظیر مخابرات و ارتباطات راه دور و کامپیوتر و ارائه خدمات پیوسته قادر هستند وظیفه اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات را به بهترین و سریع ترین نحو انجام دهند.

کتابخانه سازمان سمت از سال ١٣۶۴ در فضایی حدود ۵٠متر و با حدود ۵٠٠ جلد کتاب در ساختمانی واقع در امیرآبادآغاز به کار کرد. در آن زمان از هیچگونه استانداردی برای تهیه منابع و سازماندهی مجموعه استفاده نمی شد و هدف کتابخانه خرید منابع مورد نیاز اعضاء سازمان بود.

از سال ١٣۶۴ کار سازماندهی مجموعه آغاز شد. در آن زمان سازماندهی منابع به شیوه دستی انجام می شد. با خرید برنامه نرم افزاری کتابخانه از سال ١٣٨٠ کم کم کار ورود اطلاعات در سیستم ماشینی آغاز شد.با انتقال سازمان سمت به ساختمان جدید به بزرگراه جلال آل احمد در سال ١٣٨٢ با همت کتابداران کتابخانه کار ورود اطلاعات کتابها در سیستم ماشینی به پایان رسید.

معرفی و اهداف

کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی سمت از واحد های تابعه معاونت پژوهشی است و از بدو تأسیس «سمت با هدف ارائه خدمات اطلاع رسانی و مرتفع نمودن نیازهای اطلاعاتی کارکنان، ارتقاء فعالیتهای پژوهشی با استفاده از روشهای نوین کتابداری و اطلاع رسانی و تهیه منابع مرجع و کتابهای مختلف رشته های علوم انسانی به منظور کمک به امر تحقیق و تألیف کتابهای درسی در سازمان «سمت»، تاسیس شد.

با توجه به رسالت سازمان سمت یعنی مطالعه و تحقیق در زمینه تالیف کتابهای درسی مورد نیاز جامعه دانشگاهی و با تاسیس مرکز تحقیق و توسعه سمت با هدف ایجاد ارتباط وثیق میان پژوهش و آموزش و سامان‌دهی پژوهشهایی كه به تحقق اهداف «سمت» كمك می‌كنند، و از آنجا که فعالیت آن در راستای ایجاد پشتوانه و بستر مناسب برای تألیف، ترجمه و تهیه متون علمی دانشگاهی است نقش کتابخانه بعنوان مرکزی برای فراهم کردن ابزار اصلی تحقیق و پژوهش یعنی اطلاعات آشکار می شود. رسالت کتابخانه سمت نیز در همین راستاست. هدف آن اطلاع رسانی به اعضای سازمان بخصوص اعضای هیات علمی که ارکان اصلی پژوهش و تحقیق در سازمان هستند با استفاده از روشهای نوین اطلاع رسانی و با کمک منابع چاپی و الکترونیکی و با کمک نیروهای موجود می باشد.

کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی سمت در حال حاضر حدود ١۵٠٠٠ جلد کتاب در زمینه علوم انسانی دارد که حدود ١٢٠٠٠ جلد آن به زبان فرسی و عربی و بقیه به زبانهای خارجی و عمدتا انگلیسی است. با توجه به فعالیت سازمان در زمینه تألیف کتابهای درسی دانشگاهی در حوزه علوم انسانی، منابع کتابخانه نیز در زمینه های مختلف علوم انسانی است و غالباْ مأخذ مهم و کتابهای تخصصی مربوط به شاخه های مختلف علوم انسانی را شامل می شود.

علاوه بر کتاب رسانه های مکتوب دیگر مانند: مجله، روزنامه و همچنین رسانه های دیداری و شنیداری مانند نوار، دیسکت فشرده نوری (CD) در کتابخانه نگهداری می شود. حدود ٢٤٠ عنوان دیسک فشرده نوری (CD) در با اطلاعات واژه نامه ای، دائرةالمعارفی و منابع اطلاع رسانی، آموزشی و منابع کتاب شناختی در کتابخانه نگهداری می شود. مهم ترین دیسکهای نوری که می توان به آنها اشاره کرد عبارتند از: نرم افزارهای جامع قرآن کریم (شامل: ترجمه، تلاوت و تفسیرهای مختلف)، بحارالانوار، کتاب شناسی ملی ایران، مجله الکترونیکی نمایه، فرهنگ پیشرو آریانپور، دایرةالمعارف امریکانا، بریتانیکا، واژه نامه های آکسفورد و هریتیج، Books in print (فهرست کتابهای چاپ شده در خارج از کشور تا سال 1998) Eric (فهرست مقالات انگلیسی در زمینه علوم تربیتی)، فرهنگ لاروس و لغتنامه دهخدا.

استفاده از اینترنت نیز از جمله امکانات قابل دسترس در کتابخانه «سمت» است. استفاده از خدمات اطلاع رسانی و منابع کتابخانه برای اعضای سازمان به صورت رایگان است. علاوه بر کارکنان «سمت» به اشخاصی که عضو طرح غدیر هستند کتاب امانت داده می شود.
در حال حاضر، بازیابی اطلاعات منابع کتابخانه از طریق سیستم کامپیوتری و با استفاده از نرم افزار کتابخانه ای صورت می گیرد.
منابع كتابخانه از طریق پایگاه اطلاع رسانی كتابخانه منطقه ای علوم و تكنولوژی شیراز نیز قایل جستجو است. برای این منظور می توان به آدرس زیر بخش شبكه های ملی كتابهای فارسی و لاتین مراجعه كنید.


در حال حاضر علاوه بر سرپرست کتابخانه که دارای مدرک لیسانس در رشته کتابداری و اطلاع رسانی است، یک نیروی دارای تحصیلات کتابداری در مقطع لیسانس نیز در این مرکز مشغول به فعالیت است. مراجعان اصلی کتابخانه اعضاء هیات علمی، مدیران گروههای پژوهشی و ویراستاران و کارشناسان هستند. همانطور که پیشتر اشاره شد کتابخانه علاوه بر ارائه خدمات اطلاع رسانی به اعضاء سازمان، پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی اعضاء طرح غدیر نیز هست.

 

آخرین به روز رسانی  1395/05/10