نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در حاشیه پانزدهمین همایش بانوان قرآن‌پژوه مطرح شد:
«دکتر احمدی جزء محکمات روحانیت بود»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی، سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، درباره استاد فقید دکتر احمد احمدی رئیس پیشین این سازمان، گفت: «سخت‌گیری، دقت، امانتداری، تعهد از ویژگی‌های بارز شخصیت ایشان بود. شاید بهترین چیزی که از ایشان شنیدم و خوب است برای شما عرض کنم، این است که خدمت آیت‌الله جوادی آملی بودیم و گفتم فرزند شما به من گفته است که شما دکتر احمدی را جزء محکمات روحانیت خواندید. فرمودند: واقعاً همین‌طور است؛ ایشان قابل استناد بود».
در میزگردی که به مناسبت بزرگداشت مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد احمدی در همایش بین‌المللی بانوان قرآن‌پژوه در مشهد مقدس برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی سرپرست سازمان «سمت»، وحید احمدی فرزند استاد فقید دکتر احمدی، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد و حجت‌الاسلام محمد عبداللهیان، برگزار شد و هریک درباره شخصیت علمی و دستاورد‌های دوران حیات مرحوم استاد احمد احمدی به ارائه سخن پرداختند.
در آغاز این میزگرد حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد به ویژگی‌های دکتر احمد احمدی اشاره کرد و گفت: «اولین ویژگی مرحوم احمدی، اخلاص او بود. ویژگی دوم ایشان، سوز او بود؛ ایشان با همه وجودش می‌سوخت. این سوز را علاوه برآنکه خودش داشت، انتقال هم می‌داد. او بر انحرافات و تحریفات و همچنین بر فراز‌ها و فرود‌های ناهنجار می‌سوخت».
وی اتقان و احسان را از دیگر ویژگی‌های آن مرحوم برشمرد و ادامه داد: «هرگز باری به هر جهت‌ رفتار نمی‌کردند. این پیام مهمی است که ما ساده از آن گذشتیم. قرآن به صراحت می‌گوید آنچه را که نمی‌دانید و اطلاع دقیق ندارید، پیروی نکنید؛ اجرا بعد از آگاهی است. اگر مدیریت بلد نیستی، قبول نکن. اگر ما فقط همین را یاد می‌گرفتیم، برای زندگی‌مان بس بود».
مهدوی‌راد عشق به اهل بیت (ع) را اکسیری در وجود استاد فقید احمد احمدی دانست و گفت: «ایشان اخلاص داشت و اهل ریا نبود. به معنای واقعی کلمه عالِم عامل رسالت‌گذار نیک‌اندیش پاک‌سرشت بود و از خودخواهی و این طیف عناوین، به دور بود».


روحانی مانند دکتر احمدی، کم داریم
در ادامه این میزگرد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی، سرپرست سازمان «سمت»، به بیان خاطرات خود از زمان حیات و پس از مرگ مرحوم احمدی اشاره و تأکید کرد: «ایشان انصافاً روحانی متفاوتی بود و با تمام قدرت شهادت می‌دهم که ما روحانی مانند احمدی خیلی کم داریم. از زرق و برق و از تجملات دنیا به دور بود و طبیعی است کار کردن با چنین آدمی، بسیار دشوار است. بعضی دوستان در «سمت» شوخی می‌کنند و می‌گویند روز قیامت از ما می‌پرسند در کجا کار می‌کردید و اگر بگوییم در سازمان «سمت» کار می‌کردیم، می‌فرمایند شما به حساب و کتاب نیاز ندارید؛ بروید بهشت».
وی افزود: «سخت‌گیری، دقت، امانتداری، تعهد از دیگر ویژگی‌های بارز شخصیت ایشان بود. شاید بهترین چیزی که از ایشان شنیدم و خوب است برای شما عرض کنم، این است که خدمت آیت‌الله جوادی آملی بودیم و گفتم حضرت استاد، نکته‌ای از شما شنیدم، می‌توانید دوباره نقل کنید؟ فرمودند: چی شنیدید؟ گفتم فرزند شما به من گفته است که شما دکتر احمدی را جزء محکمات روحانیت خواندید. فرمودند: واقعاً همین‌طور است؛ ایشان قابل استناد بود».

تربیت علوم انسانی، ساختارسازی و تبیین محتوا از مسائل مورد توجه ایشان بود

ادامه میزگرد با سخنان وحید احمدی، فرزند مرحوم احمدی ادامه یافت. وی درباره تفاوت پدرش در زمینه‌های متعدد سخن گفت و اظهار کرد: «اگر این را باز کنیم، برای حوزه بانوان هم از جنبه‌های مختلف روشن خواهد شد. ایشان از چند جنبه متفاوت بود و مهم‌ترین آن، جامع‌الابعاد بودن ذهنی ایشان در زمینه‌های سواد علمی، فلسفی، قرآنی و تسلط بر زبان‌های متعدد عربی، فارسی، انگلیسی و آلمانی بود. ایشان فردی دنیادیده بودند. بسیاری از عالمان را داریم که در قم هستند، اما تا این حد ارتباط با مجامع مختلف و ارتباط مستقیم را کمتر دارند. ایشان علاوه بر حوزه، با دانشگاه ارتباط خوبی داشتند. آدم‌هایی که هم حوزه قبولشان داشته باشد و هم دانشگاه، کم هستند».
وی افزود: «وقتی آیت‌الله جوادی می‌فرمایند ایشان از محکمات حوزه هستند، یعنی معیار و شاخصی بودند برای اینکه در متشابهات به ایشان رجوع شود. در دانشگاه هم همین‌طور بود و ایشان در فرهنگستان‌ها، از نظر علمی مورد وثوق بود. این چهره‌ای است از زعمای دانشگاه و حوزه که جایگاه خود را دارد و می‌تواند اثرگذار باشد».
احمدی در ادامه گفت: «دلسوختگی و خضوع ایشان و توجه به عرفان، حائز اهمیت بود. مرحوم احمدی وقتی در سفری و در کنار حضرت علامه طباطبایی به اروپا می‌روند، در آنجا از علامه می‌پرسند: آیا حالا که از نزدیک اروپا و فرهنگ آن را می‌بینید، هنوز هم فکر می‌کنید ما از طریق فقه و روش‌های دیگر می‌توانیم بر اروپا اثر بگذاریم؟ که علامه می‌گویند ما از طریق عرفان می‌توانیم تأثیرگذار باشیم».
فرزند مرحوم احمدی گفت: «باید در نظر بگیریم که علمای حوزوی و دانشگاهی ما در هر شرایط اجتماعی که پیش می‌آید، حریمی برایشان ایجاد می‌شود، اما ایشان حریمی برای خود قائل نبود. نگرش ایشان به حوزه علوم انسانی و قرآن اینگونه بود که بتوانیم در توانمندسازی و انجام کار اساسی و ایجاد تحول در نظام فرهنگی جامعه خودمان به خصوص در طبقه و قشر بانوان اهتمام داشته باشیم. حضور ایشان در همین مجامع هم به لحاظ دیدگاه نهادسازی و اثرات اجتماعی بود».
فرزند مرحوم احمدی به برخی اقدامات پدر خود اشاره کرد و افزود: «ایجاد تحول ساختاری و انسانی و محتوایی در حوزه علوم انسانی سازمان «سمت» دانشگاه تربیت مدرس، مشارکت در ستاد انقلاب فرهنگی و نقش‌آفرینی در آنجا و شورای تحول آموزش و پرورش، در زمره فعالیت‌های ایشان است».
وی افزود: «تاکنون بیش از 2500 عنوان کتاب در زمینه علوم انسانی با همکاری حوزه و دانشگاه از سوی سازمان «سمت» منتشر شده، تربیت علوم انسانی و همچنین ساختارسازی و تبیین محتوا از مسائل مورد توجه ایشان بوده است».

وجه تمایز مرحوم احمدی، انجام کار اساسی در حل مسائل جامعه بود
در ادامه این میزگرد، احمد مسجدجامعی با بیان اینکه این اولین سالی است که همایش بانوان قرآن‌پژوه بدون حضور ایشان برگزار می‌شود، اظهار کرد: «آقای احمدی یک ویژگی خاص داشت و آن سوزی بود که نسبت به آحاد جامعه داشتند و بی‌تفاوت نبودند. من ۱۰ سال در شورای فرهنگی عمومی مسئولیت داشتم و ایشان از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. یکبار یک بحثی درباره خودسوزی دختران به عنوان مشکلی در بعضی نقاط کشور مطرح شد. این مسئله نسبتی با تخصص‌های دکتر احمدی نداشت؛ نه با فلسفه غرب پیوند دارد و نه به فلسفه شرق مربوط است، اما در این مقام که قرار داشتند، از همه حیثیت خود برای حل این مسئله بهره گرفتند. ایشان گفت: یک گروه تشکیل دهید و من مسئول آن باشم. اما چرا ایشان؟ چون اگر به راه حلی نمی‌رسیدیم، ایشان می‌توانست از حوزه ارتباطات خود استفاده کند و برای رسیدن به راه‌حل این کار را می‌کرد. ایشان عملاً تدریس را کنار گذاشت و دانشجویان رشته‌های علوم اجتماعی و روانشناسی، کارشناس آنها شد و جلسه تشکیل می‌داد تا راه‌حلی برای این موضوع پیدا کند».
وی ادامه داد: «باید دید محصول این همایش‌ها و برنامه‌ها کجا باید ظهور و بروز داشته باشد؟ گفته می‌شود در دادگاه‌ها چند میلیون پرونده داریم و اگر هر پرونده دو طرف داشته باشد، ما چند نفر داریم که کارشان به جایی رسیده است که به دادگاه مراجعه می‌کنند؟ باید ببینیم چقدر توانسته‌ایم کار قرآنی را در جامعه بسط دهیم و زندگی قرآنی را ترویج کنیم. همه چیزی که باعث تمایز و تفاوت مرحوم احمدی با سایران است، این بود که همه‌چیز را کنار می‌گذاشت و این کار را می‌کرد».
این عضو شورای شهر تهران گفت: «این فهم و حس قرآنی در یک جایی باید ظهور و بروز داشته باشد و این مسئله به دکتر احمدی جذابیت می‌داد. در هر حال، آثار گسترده و وسیع قرآنی باید یک جایی به درد بخورد. محور فعالیت ایشان قرآن بود و به ارتقای علم کمک می‌کرد. ضرورت زندگی در جهان امروز و تأثیرگذاری، همین است که از اتفاق‌های اطرافمان غفلت نکنیم».

١٦:٣٦ - 1397/09/11    /    شماره : ٢٠٥٦    /    تعداد نمایش : 1328


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: