نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در مجموعه فرهنگی سعدآباد؛
کتاب‌ «ادبیات داستانی قدیم عربی» رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی «سمت» به نقل از ایبنا، کتاب «ادبیات داستانی قدیم عربی، گونه‌شناسی و تحلیل عناصر داستانی» منتشر شده توسط سازمان مطالعه و تدوین (سمت)، در نشستی در مجموعه‌ فرهنگی سعدآباد، برگزار شد.

در آغاز حمیدرضا شعیری، دبیر نشست، ضمن معرفی نویسندگان کتاب‌ها با اجمالی از آثار مورد بحث، از دست‌اندکاران واحد پژوهش و کتابخانه‌ سعدآباد سپاسگزاری و ابراز امیدواری کرد این نشست بتواند سرآغازی برای بهره‌گیری بیشتر از فضای مناسب این مجموعه باشد.
در این نشست، هومن ناظمیان، دانشیار گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خوارزمی به عنوان یکی از نویسندگان کتاب «ادبیات داستانی قدیمی عربی، گونه‌شناسی و تحلیل عناصر داستانی»، هدف از تألیف این کتاب را آشناکردن بیشتر مخاطبان فارسی‌زبان با ادبیات قدیم عربی دانست و این امر را دلیل تألیف کتاب به زبان فارسی بیان کرد.
ناظمیان همچنین بازه‌ زمانی مورد تحلیل در این اثر را از دوره‌ پیش از اسلام تا دوره‌ پیش از عصر معاصر و رنسانس ادبی در جهان عرب برشمرد.
خلیل پروینی، استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیأت مدیره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و مؤلف دیگر این کتاب، انگیزه‌ شروع به این پژوهش را عقیده‌ای دانست که ادبیات قدیم عرب را فاقد داستان هنری می‌داند و بر این اعتقاد است که این ادبیات صرفاً قصه دارد.
پروینی این پژوهش را تحقیقی میدانی بر دوره‌ای هزارساله از تاریخ ادبیات عرب عنوان کرد و نتیجه را دسته‌بندی این ادبیات به یازده گونه‌ داستانی دانست.
گفتنی است در این جلسه کتاب‌های «ابعاد گمشده معنا در نشانه‌شناسی روایی کلاسیک» نوشته مرتضی بابک معین استاد زبان و ادبیات فرانسه و نشانه‌شناسی و دفترهای شعر «به مردن عادت نمی‌کنم» و «روزی دور از خاورمیانه نزدیک» نوشته پروین سلاجقه، شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه در رشته زبان و ادبیات فارسی نیز با حضور مؤلفان آثار، رونمایی و معرفی شدند.

١٤:٤٢ - 1397/09/11    /    شماره : ٢٠٥٥    /    تعداد نمایش : 1341


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: