نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در نشست معرفی و بررسی کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی» مطرح شد؛
مدرسی قوامی: این کتاب اثری ارزشمند است و جای آن در ایران خالی بود

گلناز مدرسی قوامی دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، در نشست معرفی و بررسی کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی» گفت: «برای چاپ این کتاب ارزشمند، پر زحمت و پرمحتوا، به مؤلف اثر و گروه زبان‌شناسی «سمت»، تبریک و خسته نباشید می‌گویم. به نظرم کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی» منبع موثق و مفیدی است که جای آن واقعاً در ایران خالی بود».
به گزارش روابط عمومی «سمت»، نشست معرفی و بررسی کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی» روز گذشته در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و با حضور حمیدرضا خادمی رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه «سمت»، وحید صادقی مؤلف کتاب و عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، محمود بی‌جن خان مدیر گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران، گلناز مدرسی قوامی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، ماندانا نوربخش عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا (س)، سیدآیت حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مهدی احمدی مدیر گروه زبان‌شناسی «سمت» و جمعی از اساتید زبان‌شناسی کشور، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حمیدرضا خادمی رئیس پژوهشکده «سمت» به نقش پررنگ استاد فقید احمد احمدی در تقویت زبان فارسی و پیشبرد آن در دانشگاه‌ها اشاره کرد و یاد ایشان را گرامی داشت. وی همچنین ضمن تشکر از مهدی احمدی مدیر گروه زبان‌شناسی «سمت»، افزود: «دکتر مهدی احمدی از ابتدای تأسیس گروه زبان‌شناسی در سازمان، زحمات زیادی برای جذب و انتشار آثار کشیدند و امیدوارم با نشر و تولید چنین کتاب‌های ماندگاری، شاهد پویایی و پربار شدن بیش از پیش آثار این گروه باشیم».


مهدی احمدی مدیر گروه زبان‌شناسی سازمان «سمت»، ضمن خوش‌امدگویی به حاضران، به توضیح فرایند انتشار کتاب پرداخت و گفت: «از اواخر سال 1392 مذاکره با آقای دکتر صادقی برای تدوین کتاب آغاز شد و در ین روزگار بدعهدی، ایشان کتاب را به‌موقع تحویل دادند. محتوای این اثر از فیلترهای گوناگون گذشته و تاکنون از این کتاب سه مقاله ارزشمند استخراج شده است».
وی در توضیح رویکرد گروه زبان‌شناسی «سمت»، افزود: «تأکید ما بر تحقیقات مبانیی و تولید محتوا به زبان بومی و فارسی است و به همین دلیل، کمتر به سوی ترجمه رفتیم و کارهای ترجمه را به عرصه‌هایی محدود کردیم که بحث بومی‌سازی در آنها مطرح نیست».
وحید صادقی نویسنده اثر و عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، در این جلسه در قالب پاورپوینت، به معرفی این کتاب و ویژگی‌های خاص آن پرداخت.

در ادامه، گلناز مدرسی قوامی دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی (ره) «برای چاپ این کتاب ارزشمند، پر زحمت و پرمحتوا، به مؤلف اثر و گروه زبان‌شناسی «سمت» که امکان انتشار این کتاب ارزشمند را فراهم کردند، تبریک و خسته نباشید می‌گویم. وقتی کتاب را خواندم، فهمیدم چه منبع ارزشمندی در زمینه بررسی تکیه و آهنگ است؛ این کتاب مباحث مختلف و منابع جدید را پوشش داده و به نظرم کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی» منبع موثق و مفیدی است که جای آن واقعاً در ایران خالی بود».
این استاد دانشگاه، با اشاره به این نکته که از زمان انتشار کتاب تاکنون، آن را در کلاس تدریس کرده است، نکات و نظرها و پیشنهادهای خود را مطرح کرد.

ماندانا نوربخش عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا (س)، از دیگر سخنرانان این نشست بود که درباره کتاب «ساخت نوایی زبان فارسی»، گفت: «برای چاپ این کتاب ارزشمند، به شما تبریک می‌گویم. وقتی کتاب به دستم رسید، انقدر ذوق‌زده شدم که همان لحظه به آقای دکتر احمدی تماس گرفتم. چنین چیزی در ایران نداشتیم و جای آن واقعاً خالی بود. قصد دارم ترم آینده در مقطع دکتری آن را تدریس کنم».
عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا افزود: «چیزی که در این اثر برایم لذت‌بخش بود، وجود کارهای درکی بود که در آن انجام شده است. فقط می‌توانم از شما تشکر کنم که این کتاب را به آواشناسان ایران تقدیم کردید».

سیدآیت حسینی از دیگر حاضران و سخنرانان این جلسه، ضمن تشکر بابت این کتاب کم‌نظیر، گفت: «توازن بین آواشناسی و واج‌شناسی، از ویژگی‌های مهم این کتاب است که ویژگی بسیار نادری است. کارهای آزمایشگاهی مؤلف، خواننده را قانع می‌کند».
استاد دانشگاه تهران، اضافه کرد: «متنکتاب روان و ظاهر کتاب از نظر نگارش و ویرایش و طراحی داخلی و طرح جلد، خوب است؛ بارز است که زحمت بسیاری برای آن کشیده شده. اما نکته‌ای که وجود دارد، نام کتاب است؛ در پیشگفتار نویسنده می‌گوید اصطلاح ساخت نوایی ابهام دادر و دو برداشت متفاوت از آن می‌شود که برداشت دوم، درست است. اما نام کتاب به گونه‌ای انتخاب شده، که این ابهام را رفع نمی‌کند».
در پایان نشست، وحید صادقی نویسنده کتاب، به ابهام‌ها و سؤال‌های حاضران و اساتید، پاسخ داد و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی سرپرست سازمان «سمت»، با اهدای لوح، از وی تقدیر کرد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

گفتنی است از طرح پژوهشیِ منتج به انتشار این کتاب، دو مقاله ISI در دو مجلة بسیار معتبر بین‌المللی Language and Speech و Journal of International Phonetic Association و نیز یک مقاله در مجله علمی- پژوهشی دانشگاه تهران (با عنوان پژوهش‌های زبانی) استخراج و منتشر شده است.

 

١٥:٥٩ - 1397/09/07    /    شماره : ٢٠٥٢    /    تعداد نمایش : 1095


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: