نسخه چاپی


  ارسال به دوست


تدوین استانداردهای ملی کتاب درسی دانشگاهی در «سمت»

جلسه شورای سیاستگذاری طرح تدوین استانداردهای ملی کتاب درسی دانشگاهی، توسط پژوهشکده تحقیق و توسعه سازمان «سمت» و با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان ملی استاندارد و مراکز علمی مختلف، در محل سازمان «سمت» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی «سمت»، در این جلسه که با هدف تشکیل شورای سیاستگذاری تدوین استاندارد ملی کتاب درسی دانشگاهی تشکیل شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی سرپرست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، ضمن تبریک ایام مبارک عید ربیع، گفت: «اعتبار ملی امروز «سمت» و اقبالی که از طرف دانشجویان به کتاب‌های این سازمان وجود دارد، به دلیل فعالیت‌های خالصانه و تلاش‌های بی‌وقفه استاد فقید، دکتر احمد احمدی است. امیدواریم با انجام و پیگیری طرح‌های پژوهشی و علمی و با حمایت وزارت علوم، بتوانیم راه ایشان را ادامه دهیم».

حمیدرضا خادمی رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه «سمت»، در این جلسه ضمن توضیح ماهیت فعالیت‌های پژوهشکده «سمت»، درباره طرح «تدوین استانداردهای ملی کتاب درسی» سخن گفت و افزود: «محوریت این جلسه، شکل‌گیری شورای سیاست‌گذاری تدوین استانداردهای کتاب درسی است. این طرح توسط گروه مطالعات کتاب درسی «سمت» به وزارت علوم ارائه شد و در نهایت به عنوان تکلیفی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سازمان «سمت» ابلاغ شد. در واقع با تشکیل این شورا، کار را به صورت منظم و مدون و با همکاری گروهی پیش ببریم».
زهرا ابوالحسنی چیمه عضو هیأت علمی و مدیر گروه مطالعات درسی «سمت»، از دیگر حاضران جلسه، به معرفی گروه مطالعات درسی این سازمان پرداخت و درباره طرح تدوین استانداردهای تألیف کتاب درسی، گفت: «حوزه مطالعات کتاب درسی، حوزه‌ای چندبعدی، فراگیر و کاربردی است. در این طرح محورهایی را برای تألیف استاندارد کتاب درسی تبیین کردیم که بحث‌های جایگاه کتاب درسی در نظام آموزشی، سیر تطور شکل‌گیری آن، جنبه‌های هنری و روانشناختی تألیف کتاب، ویرایش و پالایش محتوای کتاب درسی، ارزشیابی و بهره‌گیری از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در نگارش کتاب درسی در آن لحاظ شده است».

وی افزود: «این کار، کاری بی‌نظیر است؛ بی‌نظیر از این نگاه که در ایران مشابه ندارد و از نگاه دیگر اینکه کار بسیار بزرگی است. وظیفه و مأموریت «سمت»، تولی و مراقبت در رعایت استانداردها در کتاب‌های درسی علوم انسانی است. حداقل نیازهای کتاب درسی که خودآموز نیست و باید در کلاس تدریس شود، این است که دانشجو باید آن را خوب درک کند، با آن ارتباط برقرار کند، قابل فهم و مورد پسند دانشجو باشد. این ادبیات و فرهنگ، باید در جامعه و در حوزه کتاب درسی ایجاد شود».

محمد آرمند عضو هیأت علمی و عضو گروه مطالعات درسی «سمت» که مدیریت اجرای  این پروژه را برعهده دارد، با ارائه پاورپوینت طرح ملی تدوین کتاب‌های درسی دانشگاهی، تصریح کرد: «بررسی کتاب‌های درسی دانشگاهی موجود، این حقیقت را آشکار می‌کند که تا رسیدن به وضعیت مطلوب و کتاب قابل قبول، فاصله بسیاری وجود دارد. یکی از دلایل آن، مشخص نبودن ملاک‌ها و ویژگی‌های کتاب مطلوب دانشگاهی و ناآشنایی مؤلفان و تدوین‌کنندگان در این زمینه است. همچنین بسیاری از کتاب‌ها بر اساس علاقه و دیدگاه شخصی و بدون معیار خاصی، تدوین شده است».
آرمند در ادامه گفت: «بنابراین برای اینکه کتاب درسی به عنوان یک ابزار آموزشی بتواند مورد استفاده قرار گیرد، باید بر طبق معیارهای خاص، تألیف و تدوین شود. در نتیجه، تهیه استانداردهای ملی کتاب درسی، بسیار مهم است».
عضو گروه مطالعات درسی «سمت»، افزود: «سازمان «سمت» پیش از این اقدام‌ها و تحقیق‌های متعددی در این زمینه انجام داده و محصولات و یافته‌هایی را برای مؤلفان کتب دانشگاهی عرضه کرده است. اکنون به اتکای همان تجارب، برای حرکت آگاهانه‌تر و سنجیده‌تر در این مسیر، مطالعات پیمایشی و زمینه‌ساز صورت گیرد».

این جلسه با حضور محمد ذبیحی سرپرست سازمان «سمت»، حمیدرضا خادمی رئیس پژوهشکده «سمت»، محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، زهرا ابولحسنی چیمه عضو هیأت علمی و مدیر گروه مطالعات درسی «سمت»،محمد آرمند عضو هیأت علمی و دبیر گروه علوم تربیتی «سمت»، مهدی  پوریوسفیان نماینده دفتر امور تدوین پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد، حسین راست‌منش نماینده مرکز نشر دانشگاهی، رسول ناصری رئیس مرکز اسناد دانشگاه علمی کاربردی، رضا نوروززاده مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی دانشگاه جامع علمی-کاربردی، حیدر قمری عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان، یداله رفیعی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مسئول انتشارات پژوهشگاه و بهمن زندی عضو هیأت علمی دانشگاه پیام‌نور، برگزار شد.

١٥:٢٣ - 1397/09/03    /    شماره : ٢٠٥١    /    تعداد نمایش : 1352


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: