نسخه چاپی


  ارسال به دوست


افراد و نهادهای مختلف درگذشت آیت‌الله احمدی را تسلیت گفتند

با گذشت چند روز از درگذشت مرحوم آیت‌الله احمد احمدی، رئیس سازمان «سمت» و فیلسوف ایرانی، نهادها، افراد و سازمان‌های مختلفی پیام تسلیت صادر کردند که تعدادی از آنها را در ادامه می‌خوانید:

سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی

در پیام تسلیت سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی آمده است: در گذشت عالم بزرگوار حجت‌الاسلام والمسلمین جناب دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنیانگذار سازمان «سمت» و شاگرد برومند حضرت امام خمینی (ره)  موجب تاثروتالم جامعه  حوزوی ،علمی و فرهنگی کشورشد.  

جناب استاد دکتر احمد احمدی تمام عمر خویش را در راه  کسب شناخت و ترویج معارف اهل بیت (علیها السلام ) و تربیت شاکردان بزرگ  در امر فلسفه اسلامی گذراند .

جامعه اسلامی ما عظمت علمی و اخلاقی  او را درک می کند ، چون جای دریا، در دریاست و بضاعت ما در این مقال فقط چشیدن  جرعه ای از این دریای علمی اوست تا به اندازه فهم خود از بزرگی و عظمت این بزرگوار بگوییم . 

بشکست اگر دل من به فدای چشم مستت               سرخم می سلامت شکند اگر سبوئی 

دکتر احمد احمدی پیشکسوت فلسفه اسلامی و فلسفه غرب از شاگردان حضرت امام خمینی (ره)، سیدحسین طباطبایی بروجردی (ره) ، آیات عظام سلطانی، مشکینی و نجفی مرعشی بود که دروس  فقه و اصول را تلمذ کرد.سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی ، این ضایعه دردناک را به محضر بقیة الله الاعظم، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه،  مردم در سراسر کشور، بیت شریف آن بزرگوار و همه ارادتمندان آن عالم روحانی  تسلیت عرض می نماید.

خانه کتاب

نیکنام حسینی‌پور با انتشار پیامی، درگذشت حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی؛ رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) را تسلیت گفت.

در متن پیام تسلیت نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل خانه کتاب، به مناسبت درگذشت دکتر احمد احمدی؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) آمده است: «درگذشت پیشکسوت حوزه نشر، مرحوم حجت‌الاسلام احمد احمدی؛ رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) موجب تاثر شد؛ دکتر احمد احمدی علاوه بر تاثیرگذاری در حوزه اندیشه و اندیشه ورزی و خدمات دانشگاهی متعدد، خدمات فرهنگی فراوانی در حوزه نشر داشت و کتاب‌های  ارزشمندی به کوشش و حمایت ایشان منتشر شد.

حجت الاسلام احمد احمدی در طول حیاتش همواره با داشتن دغدغه‌های فرهنگی، گام‌های مهمی در این راه برداشت؛ بیش از ۳۰ سال در گستره فرهنگ کوشید و در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) تلاش کرد به نیاز دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور در زمینه پژوهش، تألیف، تصنیف و ترجمه در رشته‌های مختلف علوم اسلامی و انسانی پاسخ دهد و ضمن بهره برداری از  همه ظرفیت‌های علمی و فرهنگی کشور، زمینه‌های لازم و مناسب را برای اعتلا و توسعه فرهنگ فراهم کند.

بی‌تردید خدمات ایشان در تاریخ فرهنگ این سرزمین ماندگار و قابل تقدیر است.درگذشت این پیشکسوت حوزه نشر را به جامعه فرهنگی و علمی کشور به ویژه اهل قلم و فعالان حوزه نشر و خانواده ایشان تسلیت می گویم و برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان ایشان صبر مسئلت دارم.»

فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی عضو گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان سمت و استاد فلسفه دانشگاه تهران بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان امام خمینی (ره) دار فانی را وداع گفت.

فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ضایعه درگذشت استاد فقید دکتر احمد احمدی را به اعضای فرهنگستان، جامعه علمی و فرهنگی و دانشگاهی کشور و خانواده ارجمند ایشان تسلیت می گوید و از درگاه خداوند متعال برای آن فقید گرامی علو درجات مسألت دارد.

 

رضا غلامی رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی

بی تردید درگذشت عالم و اندیشمند خدوم و فرزانه، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی برای جامعه علمی کشور ضایعه ای اندوهناک به شمار می رود. ایشان تا آخرین ساعات عمر شریف خود در مسیر بسط و گسترش خردورزی و خدمت دلسوزانه به دانشگاه ها قدم برداشت و دست از پیگیری اهداف مترقی انقلاب اسلامی خصوصاً انقلاب فرهنگی بر نداشت. اینجانب از طرف خود و هیأت رئیسه کنگره بین المللی علوم انسانیِ اسلامی، درگذشت ایشان را به همکاران محترم علی الخصوص خانواده گرامی آن فقید سعید تسلیت عرض می کنم و از خدای متعال برایشان صبر و اجر مسألت دارم. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

محمد محمدرضایی، استاد فلسفه دانشگاه تهران و رئیس بنیاد نخبگان استان قم

إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون

با کمال اندوه و تأسف استاد فرزانه و عالم وارسته و زاهد حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی (رحمه الله علیه)، از اساتید متعهد و مدیران دلسوز دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) در ماه مبارک رمضان جان به جان آفرین تسلیم کردند.

ایشان استادی دلسوز و متعهد و تأثیرگذار در حوزه فلسفه و کلام اسلامی و نقد فلسفه غرب بودند که با همه وجود در این راستا فعالیت می­نمودند. از جمله فعالیت­های ماندگار وی، می­توان به تأسیس و اداره سازمان سمت با نشر بیش از دو هزار عنوان کتاب دانشگاهی  و نیز تأسیس مرکز تربیت مدرس وابسته به دانشگاه قم با صدها دانش آموخته اشاره نمود.

اینجانب که قریب پانزده سال از دوران دبیرستان تا دکتری، افتخار شاگردی ایشان نصیبم شده بود، از نزدیک شاهد دلسوزی­های پدرانه و متدینانه و متعهدانه و عالمانه وی در تمام مراحل تحصیل بوده­ام، لذا این ضایعه غمبار را به جامعه علمی کشور اعم از دانشگاه­ها و حوزه ­های علمیه و نخبگان کشور تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن استاد گرامی، رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان به ویژه آقازاده ­های محترمشان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می­نمایم.

رئیس دانشگاه عدالت

متن پیام محمدحسین بیاتی به شرح زیر است:

با کمال تأسف و تأثر خبر درگذشت عالم پارسا و خدوم جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی (رحمة الله علیه) واصل گردید.

ایشان بدون تردید از برترین چهره های فلسفی معاصر و از نخبگان حوزوی گرانسنگی به شمار می روند که علو درجه اخلاص و شدت تواضع آن جناب سالها حجابی ضخیم بر مراتب عالیه وجودی ایشان افکند.

تصدّی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) که امروز به نهادی پربرکت در جامعه علمی کشور تبدیل شده است و محصولات مبارک آن به اقصی نقاط بلاد عالم ارسال و منتشر می گردد،تنها بخشی از خدمات مجاهدانه و صادقانه آن استاد کم نظیر به شمار می رود.

اینجانب این ضایعه را به پیشگاه ولی الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف)،رهبر معظم انقلاب اسلامی،مراجع عظام تقلید و حوزه های علمیه،و بازماندگان مکرم خصوصاً سرور فاضل و آقازاده محترم جناب آقای دکتر وحید احمدی (دامت تأییداته) تسلیت عرض نموده برای ایشان علو درجات و حشر با هداة معصومین علیهم السلام را از خداوند متعال مسألت می نمایم.

مشاور عالی وزیر ‌آموزش و پرورش
حجت الاسلام والمسلمین سیّد مجتبی ملکی مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری‌ها در پیامی درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی را تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکار های حوزه و آموزش و پرورش به شرح ذیل است :

بسم الله الرحمن الرحیم

انّا لله و انّا الیه راجعون

خبر درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند جناب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر احمد احمدی رحمةالله‌علیه، عضو برجسته شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیشکسوت حوزه علم و تحقیق و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت)، موجب تألم و تأثر همگان گردید.

اینجانب این ضایعه را به محضر امام زمان علیه السلام، مقام معظم رهبری، همچنین به خانواده و بازماندگان آن مرحوم تسلیت گفته و  از خداوند منان علو درجات برای آن مرحوم و صبر جميل و اجر جزيل برای بازماندگان مسألت می ­نمايم.

اللهم احشره مع الصالحين بحرمه محمّد و آله الطاهرين

رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام

پرویز داوودی، رییس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ احمد احمدی را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«شنیدن خبر درگذشت حجت‌الاسلام والمسلین جناب آقای احمد احمدی، روحانی بزرگ منش، فاضل، مخلص و وارسته که در طول آشنایی طولانی مدت، جز نیکومرامی، صمیمیت معنوی و تزکیه نفس از ایشان ندیدم، موجب و تاسف و تاثر بسیار اینجانب شد.

آن دانشمند و روحانی برجسته که در مقام استادی با بزرگ‌منشی و اخلاق اسلامی همواره در پی بسط و توسعه علوم اسلامی و انسانی بود، هیچگاه خود را آلوده به منویات دنیوی و گرایشات غیر الهی نکرد و تمام دوستان، نزدیکان و شاگردان آن انسان شریف بر این امر صحه می گذارند.

این ضایعه را به محضر خانواده مکرم و محترم ،شاگردان و طلاب و علمای حوزه علمیه و اندیشمندان و استادان مراکز علمی و دانشگاهی تسلیت گفته و برای روح آن مرد بزرگوار و روحانی اندیشمند علو درجات را آرزومندم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی

در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنیانگذار و رئیس فقید سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) رییس دانشگاه علامه طباطبایی پیام تسلیتی صادر کرد.

در متن پیام حسین سلیمی آمده است:

"بسم الله الرحمن الرحیم
از شمار دو چشم یک تن کم، وز شمار خرد هزاران بیش

درگذشت دانشمند فرهیخته جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر  احمد احمدی، غمی بزرگ برای جامعه دانشگاهی و به ویژه جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور است. ویژگی‌ها و توانمندی‌های علمی و اخلاقی که در شخصیت ایشان متبلور شده بود و به راستی نشانی از  تاثیر  معنوی  عمیق از استادشان مرحوم علامه طباطبائی(ره) داشت، به ندرت در در یک فرد مجموع می گردد و از این حیث فقدان ایشان ضایعه ای برای حوزه و دانشگاه است که به دشواری قابل جبران باشد. تلاش ماندگار و سازنده آن بزرگوار  در راه اندازی و اداره سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی  (سمت)، که نقش شایان توجهی در توسعه و ترویج علوم انسانی و اجتماعی کشور پس از انقلاب اسلامی داشت، باقیات صالحاتی برای آن مرحوم است که امید می رود با حمایت و مشارکت تمامی اعضای جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور در مسیر  ارتقاء سطح  کیفی آموزش و پژوهش علوم انسانی و اجتماعی در ایران تداوم حیات یابد.

درگذشت آن استاد ارجمند را به فرزندان محترم ایشان و جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور تسلیت عرض نموده و برای ایشان از درگاه خداوند متعال آرامش و آمرزش آرزومندم".

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

متن پیام محسن جوادی برای درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، استاد حوزه و دانشگاه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت استاد بزرگوار حوزه و دانشگاه و چهره دلسوز فرهنگ و ادب ایران حضرت آیت‌الله دکتر احمد احمدی موجب تاسف و تاثر شدید شد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به جامعه علمی و فرهنگی کشور و به ویژه به خانواده آن مرحوم، از خداون منان برای آن عالم ربانی، مغفرت و رضوان الهی و  برای  بازماندگان ایشان صبر جمیل مسالت دارم. 

من سال‌ها در کلاس درس آن بزرگوار  توفیق حضور داشته‌ام و علاوه بر استفاده علمی شاهد تلاش دلسوزانه ایشان برای ارتقای فرهنگ کشور بودم. وی علاوه بر توفیق در نشر صدها کتاب درسی در سازمان سمت، در تاسیس برخی از مراکز دانشگاهی  مانند مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم و تربیت علمی و معنوی تعداد زیادی از طلاب و دانشجویان  نقش مهمی داشت. خداوند ان‌شاءالله وی را که به تاسی از اولیای الهی زندگی پرنشاط و  در عین حال ساده‌ای داشت مشمول ادعیه زاکیه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار داده و در بهشت رضوان الهی مقام دهد.

رییس بنیاد نخبگان استان قم

محمد رضایی رییس بنیاد نخبگان استان قم در پیامی درگذشت حجت الاسلام احمد احمدی عضو پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت.

إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون

با کمال اندوه و تأسف استاد فرزانه و عالم وارسته و زاهد حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی (رحمه الله علیه)، از اساتید متعهد و مدیران دلسوز دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) در ماه مبارک رمضان جان به جان آفرین تسلیم کردند.

ایشان استادی دلسوز و متعهد و تأثیرگذار در حوزه فلسفه و کلام اسلامی و نقد فلسفه غرب بودند که با همه وجود در این راستا فعالیت می­نمودند. از جمله فعالیت­های ماندگار وی، می­توان به تأسیس و اداره سازمان سمت با نشر بیش از دو هزار عنوان کتاب دانشگاهی  و نیز تأسیس مرکز تربیت مدرس وابسته به دانشگاه قم با صدها دانش آموخته اشاره نمود.

اینجانب که قریب پانزده سال از دوران دبیرستان تا دکتری، افتخار شاگردی ایشان نصیبم شده بود، از نزدیک شاهد دلسوزی­های پدرانه و متدینانه و متعهدانه و عالمانه وی در تمام مراحل تحصیل بوده­ام. لذا این ضایعه غمبار را به جامعه علمی کشور اعم از دانشگاه­ها و حوزه­های علمیه و نخبگان کشور تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن استاد گرامی، رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان به ویژه آقازاده­های محترمشان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می­نمایم.

با احترام

محمدمحمدرضایی

استاد فلسفه دانشگاه تهران و رییس بنیاد نخبگان استان قم

19/03/1397  مصادف با 24 ماه مبارک رمضان 1439

انجمن فرهنگى ناشران آموزشى

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

ضایعه درگذشت حجت الاسلام احمدی رییس فقید سازمان سمت که در ایام پربرکت ماه مبارک رمضان به دیدار حق شتافتند را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنيم.

این انجمن افتخار همکاری و بهره مندی معنوی از ایشان را در برنامه رونمایی کتاب (بخش علمی فرهنگی ناشران آموزشی) نمایشگاه امسال را داشته و به خود می بالد.

خداوند متعال روح پاکش را با سالار شهيدان امام حسين (ع) محشور نماید و به بازماندگان اجرجزیل و صبرى جميل عنایت فرماید.

انجمن فرهنگى ناشران آموزشى

 

علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

متن پیام تسلیت علی نوبخت به شرح زیر است:  


                  انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت عالم ربانی و استاد فرزانه حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای احمد احمدی موجب تاثر و تالم وافر گردید.

 حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی از استادان برجسته ی حوزه و دانشگاه، معلم نمونه ی فلسفه و اخلاق و روحانی جلیل القدری بودند که عمر پربرکت خود را صرف نشر و اعتلای تعالیم اسلامی و دانشگاهی و علوم انسانی کشور نمودند.

اینجانب ضمن ابراز همدردی با خانواده ی مکرم آن استاد بافضیلت، ضایعه ی جبران ناپذیر درگذشت ایشان را به جامعه ی علمی و حوزوی، شاگردان و اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی تسلیت عرض می کنم.

دبیر ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد

دبیر ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیامی درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند حجت ‌الاسلام دکتر احمد احمدی را تسلیت گفت و ادامه داد: حجت‌الاسلام دکتر احمدی، همواره یار و همراه فرهنگ و هنر بودند.
حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی؛ مشاور وزیر و دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در پیامی درگذشت حجت الاسلام احمدی؛ رییس سازمان «سمت» را تسلیت گفت.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

درگذشت مجاهد فرهنگی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی (ره) از تلاش‌گران صاحب‌نامِ عرصه فرهنگ که پس از گذراندن دروس عالی نزد بزرگانی همچون آیت‌االله بروجردی (ره) امام خمینی (ره) علامه طباطبایی (ره) سالیان طولانی از عمر شریف خود را صرف خدمت به اسلام، انقلاب، فرهنگ، دانشگاهیان و مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی نمودند، موجب تأثر و تأسف اینجانب و همکارانم در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور شد.

آن مرحوم طی سالیان متمادی تلاش مخلصانه علمی و فرهنگی، خدمات ارزشمندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی، به ویژه جامعه دانشگاهی و فرهنگی داشتند و همواره یار و همراه فرهنگ و هنر بودند.

اینجانب رحلت آن روحانی مجاهد را به محضر مقدس حضرت ولیعصر (عج) مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حوزه‌های علمیه، ملت ایران، اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، بالاخص جامعه علمی، فرهنگی و بیت معزّز و محترم ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان وی صبر و شکیبایی مسئلت ‌می‌نمایم.

حبیب‌رضا ارزانی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور

رئیس موزه ملی علوم و فناوری

سیف اله جلیلی رئیس این موزه به مناسبت درگذشت این استاد علوم انسانی پیامی به شرح زیر صادر کرد:

«درگذشت استاد مسلم فلسفه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیان گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‎ها (سمت)، از موسسان دانشگاه تربیت مدرس و نماینده مجلس که قریب ۴۰ سال در حوزه علوم انسانی، دلسوزانه فعالیت نمود همه فعالان عرصه علم و دانش در کشور را متاثر ساخت. امیدواریم ثمرات زندگی دانشمندان ایرانِ اسلامی، چراغی باشد بر مسیر پر پیچ و خم سعادت و به‎روزی بشریت.

موزه ملی علوم و فناوری این ضایعه اسفناک را به خانواده این استاد فقید و جامعه علمی کشور تسلیت می‌گوید.»

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها


«جامعه علمی ایران و نهاد روحانیت شیعه یکی از نگین‌های پرافتخار منش علمی و نماد دقت نظر توأم با عمق و غنای اندیشه خود را از دست داد. دکتر احمدی با کوله‌باری از تلمذ ژرف‌اندیشانه در مکتب فقهی پویای امام خمینی و بهره‌مندی هوشمندانه از تأملات فلسفی و قرآنی علامه طباطبائی، هنگامی که به جامعه دانشگاهی پیوست آنچنان غنای وجودی داشت که کمتر صاحبنظری را می‌شناسیم که در مواجهه با دکتر احمدی به عظمت علمی و روحی و انصاف منطقی ایشان معترف نبوده باشد. 

انتخاب شایسته ایشان در جمع اعضای ستاد انقلاب فرهنگی از سوی حضرت امام خمینی، برای دانشجویان و دانشگاهیان درگیر چالشهای سخت آن روزها، فرصتی بوجود آورد تا مأمنی امین و ذهنی نقاد و در عین حال گوشی شنوا بیابند و همین ویژگیها بود که ایشان را به یکی از مؤثرترین مدیران و مؤسسین نهادهای دانشگاهی بعد از انقلاب تبدیل کرد. دانشگاه تربیت مدرس و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی از بارزترین عرصه‌های حضور پر خیر و برکت این مرد الهی است. 
اعضاء انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها که غالباً خود را فرزندان معنوی آن بزرگوار می‌دانند این ضایعه عظیم را به همه دانشگاهیان، حوزویان و بویژه فرزندان فاضل و خانواده شریف آن بزرگ مرد تسلیت عرض نموده و برای ایشان علو درجات و برای خود توفیق تداوم راه و سیره روشن بینانه و سخت کوشانه ایشان را مسألت می‌نمائیم».


معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی را تسلیت گفت.
إنا لله و انا الیه راجعون

 إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثلمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ ءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ(امام علی علیه السلام)
ضایعه اسفناک  ارتحال محقق عالیقدر،عالم متخلق واستاد حوزه ودانشگاه زنده یاد آیت الله دکتر احمداحمدی(ره) موجب تأسف و تألم فراوان گردید.
ایشان درعمرپربرکت خویش،پس از خوشه چینی از محضر بزرگانی همچون آیت الله العظمی بروجردی،امام خمینی وعلامه طباطبایی(ره) وغور در دریای معارف الهی، توفیق یافت به تربیت شاگردان شایسته فراوانی  بپردازد و ژرف اندیشانه به تبلیغ ونشر آیات نورانی وحی و آموزه های اصیل عترت طاهره همت بگمارد و در کنارهمه اینها به زمینه سازی برای تولیدوتوسعه علوم انسانی در ایران جدید، گامهای مؤثری به جلوبردارد.
درگذشت این عالم ربانی رابه جامعه دانشگاهی،حوزه های علمیه،محققان و دانشمندان علوم اسلامی و خاندان معظم ایشان تسلیت و تعزیت می گویم و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و حشر با اولیای الهی را  مسألت می کنم.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمد احمدی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت عضو شورای انقلاب فرهنگی و پیشکسوت حوزۀ نشر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمد احمدی، مدیر و مؤسس سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، موجب تأسف و تأثر جامعۀ علمی و فرهنگی کشور شد. بی‌شک از دست دادن ایشان که عمر خود را برای تربیت شاگردان و ارائۀ خدمات علمی و دینی به نظام جمهوری اسلامی ایران صرف کردند، ضایعه‌ای جبران ناپذیر است.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی درگذشت ایشان را که از شاگردان آیت‌الله بروجردی، امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی بودند به خانوادۀ محترم آن مرحوم و جامعۀ علمی و فرهنگی تسلیت می‌گوید. از خداوند متعال علو درجات برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت داریم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیام دکتر معصومه ابتکار به شرح زیر است:

انالله و اناالیه راجعون

«درگذشت استاد فرزانه حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی را خدمت خانواده گرامی ایشان، جامعه فرهنگی و فرهیخته کشور تسلیت عرض نموده، در این ماه مبارک از خداوند متعال علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.»

مرحوم دکتر احمد احمدی، عضو گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) ۱۸ خردادماه به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.


 رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

کاظم موسوی بجنوردی – رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی- در پیامی درگذشت دکتر احمد احمدی عضو گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان «سمت» را تسلیت گفت:

خانواده محترم شادروان حضرت حجت‎الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی

ضمن عرض سلام، درگذشت عالم ربانی و مجاهد نستوه شادروان حضرت حجت‎الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی را به شما و همه بازماندگان آن مرحوم مغفور تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای شما صبر و اجر مسألت دارم.

کاظم موسوی بجنوردی

 

رئیس جهاد دانشگاهی

سیدحمیدرضا طیبی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنیانگذار و رییس فقید سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها "سمت "پیام تسلیت صادر کرد.

متن پیام تسلیت دکتر طیبی بدین شرح است:

انالله و اناالیه راجعون

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ ءٌ

درگذشت عالم ربانی، دانشمند برجسته و مدیر توانا و خوش فکر در عرصه‌های علمی و فرهنگی، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی موجب تأثر و تأسف فراوان گردید.

حیات پرثمر و سراسر تلاش این عالم جلیل القدر و خدمات کم نظیر ایشان به جامعه اسلامی، فقدان او را جبران ناپذیر می‌کند. نقش بی بدیل این استاد دردآشنا در ستاد انقلاب فرهنگی و بعد از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی و سامان دهی به اوضاع پریشان دانشگاه‌های رها شده از نظام طاغوت، همواره در اذهان باقی خواهد ماند.

روحیه والای تتبّع در دروس حوزوی و دانشگاهی، درک صحیح از نظام آموزش عالی پس از انقلاب و نسبت فرهنگی علم و جامعه اسلامی، تعهد مثال زدنی به هویت ایرانی و زبان فارسی و پیشتازی در بنیان نهادن ساختارهای مهم و حیاتی ، برنامه‌های درسی و سرفصل‌های دروس دانشگاهی از مرحوم دکتر احمدی چهره‌ای ماندگار و پربرکت برای دو نهاد مقدس حوزه و دانشگاه ساخته است.

شایسته است که جوانان و دانشجویان عزیز، زندگی پردرس این مرد بزرگ و ابعاد مختلف شخصیت ایشان را به دقت مطالعه نمایند تا سمت حرکت مجاهدانه فقید سعید حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدی را بخوبی دریابند و از آن الگو بگیرند.

اینجانب مصیبت فقدان آن مرحوم را به خانواده محترم ایشان، همکاران، شاگردان و عموم علاقه‌مندان به پیشرفت و سربلندی ایران اسلامی تسلیت عرض می‌کنم و علو درجات آن عزیز سفر کرده را از خداوند متعال خواستارم.

 

دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی


انا للّه و انا الیه راجعون
دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی بدین وسیله ضایعه رحلت روحانی برجسته و دانشمند گرانقدر حجت الاسلام والمسلمین شادروان دکتر احمد احمدی رحمه الله‌علیه برگزیده دوره سوم جشنواره بین‌المللی فارابی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت)  که عمر با برکت خود را در خدمت علم و تحقیق و آموزش جوانان جویای دانش صرف کرده بود به خانواده و فرزندان آن مرحوم، عموم جامعه علمی، دانشگاهی و حوزوی کشور تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزومند است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در پیامی درگذشت حجة الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی عضو دائم شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت.

 متن پیام تسلیت دکتر کریم همتی بدین شرح است:

(انا لله و انا الیه راجعون)

خبر درگذشت عالم ربانی و گرانمایه حجة الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی موجب تالم و تاسف فراوان گردید.

ایشان یکی از بزرگان و نامداران عرصه تفسیر و فلسفه اسلامی بود که دروس آن را در سطوح عالی (اسفار و شفا) نزد علامه طباطبائی، درس فقه و اصول را نزد بزرگانی همچون امام خمینی (ره)، سیدحسین طباطبایی بروجردی، آیات عظام سلطانی، مشکینی، محقق داماد و نجفی مرعشی فرا گرفتند و در راه نشر آن اهتمام و تلاشی خستگی ناپذیر را در سراسر زندگی پربار و عالمانه خود رقم زدند.

از سوابق درخشان و ماندگار این شخصیت برجسته و عالم دینی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۰، بنیانگذاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و مدیریت ۳۳ ساله این سازمان، از مؤسسان دانشگاه تربیت مدرس، نماینده مردم تهران در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، عضو هیأت علمی این دانشگاه از سال 1352 و تدریس فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی در مقطع دکتری بوده است.

این شخصیت بزرگ یقیناً از برترین چهره های فلسفی عصر کنونی و از اندیشمندان حوزوی و علمی محسوب می گردند که یادشان همواره در اذهان نخبگان و برجستگان دینی و علمی و مردم به عنوان یک خادم راه دین و علم گرامی خواهد بود.

اینجانب درگذشت این عالم ربانی و اندیشمند دینی را تسلیت عرض نموده و از پیشگاه حضرت حق مصداق آیه" فَإِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ" علو درجات آن مرحوم و صبر و اجر بازماندگان محترم را مسئلت می نمایم.

دکتر کریم همتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام


 

محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی


محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی ارتحال عالم بزرگ آیت‌الله «احمد احمدی ملایری» را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ضایعه ارتحال حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی ملایری، یار دیرین امام و انقلاب و همراه و پیرو راستین ولایت، مصیبتی جانکاه برای اهل فضل و علم است.

 آن فیلسوف آزاداندیش قریب به نیم قرن در مسیر نشر معارف الهی و تربیت فرزندان ایران عزیز کوشید و آثار مکتوب و زحمات بی دریغش در اعتلای حکمت و معرفت این سامان جاودانه خواهد بود.

همت والای این استاد گرانمایه در بنیان نهادن دانشگاه تربیت مدرس و سال‌ها عضویت موثر در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ریاست مدبرانه سازمان «سمت» هرگز از یاد دانشگاهیان، فرهیختگان و دغدغه مندان فرهنگ و ادب پاک نخواهد شد.

اینجانب رحلت آن عالم وارسته را به جامعه علمی و دانشگاهی و خاندان مکرمشان بالاخص یادگار ارجمندشان جناب آقای دکتر وحید احمدی تسلیت گفته و از درگاه ایزد منان علو مرتبه برای روح بلند آن عزیز سفر کرده خواهانم.

محمدکاظمی/۱۹ خرداد ۹۷

١٤:٢١ - 1397/03/22    /    شماره : ١٩٦٣    /    تعداد نمایش : 310


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: