نسخه چاپی


  ارسال به دوست


کتاب «سمت» اثر شایسته تقدیر سومین دوره نشان دهخدا شد

کتاب «سرنوشت اسیر در اسلام؛ بررسی تاریخی- فقهی جنگ، اسارت، بردگی» نوشته سیدعلی میرشریفی، به عنوان اثر شایسته تقدیر سومین دوره جشنواره علمی نشان دهخدا شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت» به نقل از خبرگزاری کتاب، در مراسم سومین دوره کتاب سال اعضای هیأت علمی دانشگاه‌‌های سراسر کشور (نشان دهخدا) در حوزه علوم انسانی، که با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران و جمعی از استادان و پژوهشگران علوم انسانی کشور، در سالن جابربن‌حیان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، کتاب «سرنوشت اسیر در اسلام» منتشر شده توسط سازمان «سمت»، شایسته تقدیر شناخته شد.

در این مراسم، اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شد:

کتاب‌های «فرآیند ساخت‌یابی نهاد زندان از مشروطه تا پایان پهلوی» نوشته یعقوب خزائی و «صدسال عشق مجازی؛ مکتبِ وقوع و طرز واسوخت در شعر فارسی قرن دهم» نوشته محمود فتوحی به عنوان آثار برگزیده و کتاب‌های «سرنوشت اسیر در اسلام؛ بررسی تاریخی- فقهی جنگ، اسارت، بردگی» نوشته سیدعلی میرشریفی، «پیمایش علم و جامعه؛ تجربه جهانی و اجزای نسخه ایرانی» نوشته محمدامین قانعی‌راد، «تحویل‌گرایی و فیزیکالیسم» نوشته مهدی غیاثوند، «فرهنگ توصیفی مطالعات ادبی» نوشته کوروش صفوی، «پژوهش‌ها و اندیشه‌های سینمایی؛ سینمای مستند، تدوین فیلم؛ سینما و ادبیات؛ سینما و تاریخ» نوشته احمد ضابطی جهرمی، به عنوان آثار شایسته تقدیر شناخته شدند.

جایزه ویژه هیأت داوران این دوره از جشنواره دهخدا نیز به ویراست دوم کتاب «ارتباط‌شناسی» مهدی محسنیان‌راد اختصاص یافت. همچنین قلم برتر سومین دوره جشنواره نشان دهخدا به پرویز ضیاءشهابی استاد و پژوهشگر فلسفه اهدا شد.

در این دوره از جشنواره، ۳۱ هزار و ۷۹۵ عنوان کتاب احصا شد که همگی با عنوان علوم انسانی و در سال ۱۳۹۵ منتشر شده بود. از این میزان بیشترین عناوین منتشر شده با موضوع ادبیات، علوم اجتماعی، رمان، دین و تاریخ و جغرافیا بود. همچنین حوزه هنر نیز دارای کمترین میزان آثار تألیفی در این زمینه بود. از مجموع این آثار و در ۱۸ بخش در نظر گرفته شده برای این جشنواره، در نهایت ۲۳۴ اثر داوری شد.

این آثار بیشتر در حوزه‌های علوم اجتماعی، ارتباطات، علوم قرآنی، اصول و الهیات، اقتصاد و مدیریت، حسابداری، تاریخ، زبان فارسی و فلسفه منتشر شده‌اند.

گفتنی است جشنواره دهخدا به منظور بررسی آثار اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در حوزه علوم انسانی توسط انتشارات علمی و فرهنگی و با مشارکت وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تأمین اجتماعی برگزار می‌شود.

 

١٥:٤٠ - 1396/08/29    /    شماره : ١٨٠٢    /    تعداد نمایش : 282


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: