نسخه چاپی


  ارسال به دوست

گزارش عملکرد سازمان مطالعه و تدوین (سمت) در سه‌ماه نخست سال 96:
«سمت» در بهار

سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاه‌ها (سمت)، که مسئوليت تهيه منابع درسي و دانشگاهي را در زمينه علوم انساني و تهيه و تدوين كتب زبان تخصصي كليه رشته‌ها را بر عهده دارد، تاكنون بيش از 2050 عنوان كتاب منتشر كرده است. در این گزارش، عملکرد سه ماهه نخست سال 1396این مجموعه را که بیش از 33 سال از تأسیس آن می‌گذرد، به صورت خلاصه در ادامه می‌خوانید:

انعقاد 28 قرارداد تألیف و 7 قرارداد ترجمه

مدیریت پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین (سمت) با همکاری دفتر امور حقوقی و قراردادهای این سازمان، در سه ماهه نخست سال 1396، در 11 جلسه شورای نظارت، 28 قرارداد تألیف و 7 قرارداد ترجمه کتاب منعقد کرده است. همچنین در این مدت 7 اثر تألیفی و 6 اثر ترجمه را نهایی نموده که از این تعداد 9 اثر را برای آماده‌سازی به معاونت نظارت علمی و فنی تحویل داده است.

تهیه و نهایی کردن 63 قرارداد و 29 الحاقیه و پیگیری 32 مورد دعاوی سازمان از دیگر فعالیت‌های دفتر حقوقی «سمت» در این مدت بوده است.

پژوهشکده تحقیق و توسعه «سمت» در بهار

در دو جلسه شورای سازمان، اولویت‌های مدیریت پژوهشی و پژوهشکده تحقیق و توسعه «سمت» بررسی شد و یک طرح پژوهشی پژوهشکده، به تصویب رسید. این پژوهشکده هم‌اکنون 4 طرح پیشنهادی را در دست بررسی دارد و در سه‌ماهه نخست امسال، 3 قرارداد ترجمه منعقد کرده است.

جلسه مصاحبه علمی متقاضیان عضویت در هیأت علمی سازمان «سمت» در گروه‌های جامعه‌‌شناسی، روان‌شناسی، تکنولوژی آموزشی و آموزش زبان، توسط پژوهشکده «سمت» برگزار شد. اخذ مجوز راه‌‌اندازی مجله «روان‌شناسی فرهنگی» از وزارت علوم و برگزاری کارگاه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی با عنوان «مدیریت اطلاعات علمی و منابع الکترونیکی»، از دیگر فعالیت‌های این پژوهشکده بوده است. همچنین در بهار 96، دو عضو هیأت علمی پژوهشکده «سمت» به درجه دانشیاری ارتقا یافتند.

«سمت» در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

اداره بازاریابی و فروش «سمت» نیز در بهار 96، ضمن حضور فعال و پرشور در نمايشگاه بين‌المللي كتاب، 1719 فقره فاکتور نقدی، اعتباری، اهدایی و مرجوعی صادر نمود.

اداره فناوری اطلاعات «سمت»، با به‌روزرسانی نرم‌افزارهای حقوق و دستمزد، اموال، گردش كار، ايميل و انبار کتاب، به روند انجام امور در سازمان سرعت بخشید و در نمایشگاه کتاب نیز با مدیر غرفه «سمت» در زمینه برقراری شبکه و پشتیبانی، همکاری همه‌جانبه داشت.

 

24 عنوان کتاب چاپ اول و 92 عنوان کتاب تجدید چاپ

معاونت نظارت علمی- فنی که معاونتی تازه‌تأسیس در «سمت» است، از ابتدای اردیبهشت‌ماه 96 کار خود را آغاز کرد تا روند ارائه نتایج فعالیت‌های پژوهش «سمت» با سرعت بیشتری پیش رود و نظارت بر بخش نشر مستقل و دقیق انجام شود.

با توجه به روند کار این معاونت تاکنون، انتظار می‌رود تا پایان سال جاری حداقل 70 درصد کارهای این بخش به‌روز شود؛ با این مفهوم که فرایند آماده‌سازی بازطراحی شود و با دقت بیشتری به نتیجه برسد.

پس از شروع به کار این معاونت، تغییراتی در نحوه کار بخش تدوین ایجاد و کار در قالب چند گروه مجزا که به صورت موازی کار می‌کنند، تعریف شده است تا کارها با هماهنگی و نظم بیشتری صورت گیرد. برنامه بلندمدت این بخش به‌گونه‌ای طرح‌ریزی شده است که هر کتاب یا طرحی که در «سمت» به هنگام ورود تأیید و کدگذاری می‌شود، بتواند با همان کد از «سمت» عرضه شود؛ البته به‌گونه‌ای که کیفیت فدای کمّیت نشود.

تهیه فیلم‌های آموزشی ویراستاری و آموزش نگارش کتاب برای ارائه در سایت «سمت»، در حال آماده‌سازی است. برگزاری نشست‌های ماهیانه با ویراستاران بیرونی «سمت» برای آموزش، از دیگر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در معاونت نظارت علمی- فنی این سازمان است.

نشر الکترونیک نیز یکی از بخش‌های مهم این معاونت است که در سه‌ماهه نخست امسال با هماهنگی بر قرار شده با مدیریت طرح و تدوین، توانسته نسخه الکترونیک کتاب‌ها را سریع‌تر تولید نماید؛ تاکنون حدود 900 کتاب «سمت» به صورت الکترونیک عرضه شده است.همچنین سازوکاری طراحی شده است که نسخه الکترونیک کتاب‌های چاپ اول «سمت» پیش از انتشار نسخه چاپی، عرضه شود.

اداره چاپ و نشر «سمت»، در بهار امسال 24 عنوان کتاب چاپ اول و 92 عنوان کتاب تجدید چاپ را منتشر کرده و در اردیبهشت پرکارترین ناشر بوده است.

از خاور میانه تا خاور دور

مدیریت همکاری علمی بین‌المللی «سمت» در زمینه همکاری علمی عقد قرارداد و آغاز برگردان کتاب‌های «مکتب‌های روان‌شناسی و نقد آن» (جلد اول و دوم) به زبان تاجیکی، بررسی و ارزیابی کتابهای درسی عربی متناسب با سرفصل‌های دانشگاهی ایران ارسالی از سوی وزارت آموزش عالی و پژوهش‌های عراق، بررسی وضعیت حقوقی قراردادهای 8 عنوان کتاب «سمت» که مرکز الحضاره لبنان برای ترجمه به زبان عربی انتخاب کرده است، بررسی تطبیقی ترجمه انگلیسی یکی از کتاب‌های «سمت» با متن فارسی آن، پیگیری برای برگزاری دور دوم همایش بین‌المللی امام حسین (ع) در ایران از طرف عراقی را در کارنامه سه‌ماهه خود دارد.

در زمینه ایجاد ارتباط برگزاری جلسه دیدار معاون عربی افریقایی وزارت امور خارجه با رئیس سازمان و بازدید وی از نمایشگاه کتاب‌های عربی «سمت»، حضور مدیرکل انتشارات مجمع فرهنگی مصر و مرکز زبان‌های شرقی جسور در «سمت»، شرکت در نشست نشر دانشگاهی و تعامل با همسایگان خارجی و چاپ آثار در حاشیه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور مدیرکل انتشارات مجمع فرهنگی مصر و معاون نظارت علمی و فنی «سمت»، رایزنی مدیر این بخش با مسئولان دانشگاه قائد اعظم پاکستان در زمینه همکاری‌ علمی در حوزه علوم انسانی، شرکت در جلسات کمیته هماهنگی و پشتیبانی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب در خارج از کشور، شرکت در جلسات کمیته فرهنگی و علمی افغانستان، از جمله فعالیت‌های مدیریت همکاری علمی بین‌المللی «سمت» در این سه‌ماه بوده است.

شرکت در جشنواره‌های «رشد»، «فارابی»، «ادبیات نمایشی» و «کتاب سال»

روابط عمومی «سمت» در این مدت ضمن رصد مسائل داخلی و بیرونی سازمان، به‌روزرسانی مستمر وب‌سایت آن و امور روزمره مربوط به این واحد، تغییر ساختار صفحات وب‌سایت بر اساس ساختار جدید تشکیلاتی و افزودن صفحات جدید و اصلاح منوها، را در دستور کار داشته است. نگارش 37 خبر در سه‌ماه نخست سال، درج آنها در سایت، ارسال به رسانه‌ها و گزارش‌گیری بازتاب آن‌ها، از دیگر فعالیت‌های روابط عمومی «سمت» بوده است.

از اهم فعالیت‌های این مدیریت در بهار امسال، می‌توان به شرکت فعال در سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ورود اطلاعات 186 کتاب‌ برای شرکت در جشنواره‌های رشد، فارابی، کتاب سال و ادبیات نمایشی در سامانه هر یک، و گردآوری اطلاعات پژوهشی سازمان و وارد کردن آن‌ها در سامانه ارزیابی پژوهشی وزارت علوم، به‌روزرسانی و صفحه‌آرایی فهرست انتشارات کلی و 5 فهرست انتشارات گروهی برای سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اشاره کرد.

١٦:٥٢ - 1396/05/01    /    شماره : ١٧٢٩    /    تعداد نمایش : 399


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: