نسخه چاپی


  ارسال به دوست


کتاب‌های خیس در شهر آفتاب

ناشران امسال نیز با داستان تکراری کتاب‌های خیس در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب مواجه شدند؛ اتفاقی که سال 1395 اتفاق بود و در سال 1396 کوتاهی مسئولان امر. پس از تجربه آب‌گرفتگی غرفه‌ها و از بین رفتن تعداد زیادی از کتاب‌ها در نخستین سال راه اندازی شهر آفتاب، اغلب بر این باور بودند که سال اول است و با اغماض می توان از کنار این رویدادها گذشت، اما تکرر بارندگی بهاری و آب‌گرفتگی دوباره غرفه‌ها و افت کیفی خدمات ارائه شده در این مجموعه، جایی برای هرگونه دفاع و اغماض باقی نمی‌گذارد. درهمین موضوع و در کل درباره سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفتگویی با دو نهاد مطرح در زمینه انتشار کتب دانشگاهی، سازمان مطالعه وتدوین (سمت) و انتشارات دانشگاه تهران داشتیم که در ادامه می خوانید:


آیا این وضعیت در شأن یک نمایشگاه بین‌المللی است؟

سیدحسین کاظمی، مدیر بازاریابی و فروش «سمت» و مسئول غرفه این سازمان در سی‌امین نمایشگاه بین‌الملی کتاب تهران، ضمن ابراز نارضایتی از خدمات این نمایشگاه، می‌گوید: «الان دو سال است که نمایشگاه به شهر آفتاب منتقل شده است. انتظار همه این است بعد از 29 سال سابقه نمایشگاه‌داری به صورت حرفه‌ای در عرصه کتاب و در طراحی مجموعه‌ای تخصصی برای عرضه کتاب، هم طراحی و هم امکانات و هم نحوه برگزاری، بهتر باشد و فرایندهایی که در برگزاری نمایشگاه وجود دارد، بسیار بهتر پیاده شود. سال گذشته چون سال اول کار این مجموعه بود، همه سازش کردیم و با مشکلات کنار آمدیم با این اندیشه که اگر خدا بخواهد سال بعد مشکلات برطرف شود. با این انتظار، امسال که وارد نمایشگاه شدیم دیدیم هیچ‌چیزی تغییر نکرده است؛ گویا پارسال در نمایشگاه را قفل زده‌اند و امسال ناگهان پیش از ورود ما باز کرده‌اند.!»


وی وضعیت سالن ناشران دانشگاهی را بسیار بد توصیف کرد و افزود: «بخش ناشران دانشگاهی، آموزشی، پزشکی و کودک، نسبت به سالن ناشران عمومی و سرپوشیده وضعیت بسیار بدی دارند؛ به سیستم سرمایش و گرمایش مجهز نیستند، راهروهای آنها فاقد سایه‌بان و استراحتگاه مناسب است و از نظر سازه‌ای نسبت به باد و باران مقاوم نیست. چند روز پیش با بارش شدید باران، غرفه‌های زیادی از جمله غرفه «سمت» دچار آب‌گرفتگی شدند، برق قطع شد و بسیاری از کتاب‌ها آسیب دید. آن روز علاوه بر خسارت‌هایی که به غرفه و کتاب‌ها وارد شد، با وجود این وقفه و اتفاقات از نظر فروش کتاب نیز متضرر شدیم. سازه‌هایی که برای ناشران دانشگاهی در نظر گرفته‌اند، سازه‌های گلخانه‌ای است، نه نمایشگاهی. به همین دلیل گرما یا باران باعث دم کردن فضای سالن‌ها و ایجاد رطوبت می‌شود و در اثر رطوبت زیاد که در سالن به بخار تبدیل می‌شود، ورق‌های کتاب و جلد کتاب‌ها نم کشیده و اعوجاج پیدا کرده است.»

مواردی چون متراژ کم غرفه نسبت به حجم کتاب‌ها، نصب تابلوی راهنمای غرفه‌ها با سه روز تأخیر، فونت نامناسب و بسیار ریز تابلوهای راهنما، تحویل دیرهنگام نقشه نمایشگاه و غرفه به ناشران، بوی نامطبوع سالن ناشران بین‌الملل و محوطه نمایشگاه، از موارد دیگری بود که مدیر فروش «سمت» به آنها اشاره کرد. وی در ادامه سخنان خود، گفت: «من فکر می‌کنم بعد 29 سال سابقه نمایشگاه‌داری باید خیلی بهتر از این باشیم، اما گویا هر سال نوشته‌های کتاب تجربه نمایشگاه محو شده و از نو نوشته می‌شود. «سمت» سال‌هاست به همین نحو در نمایشگاه شرکت دارد و این وضعیت را تحمل کرده است. امسال «سمت» به عنوان ناشر شایسته تقدیر سال 95 برگزیده شد. حال آیا واقعاً این وضعیت در شأن یک نمایشگاه بین‌المللی است؟ آیا این وضعیت و غرفه، در شأن «سمت» و یک ناشر شایسته تقدیر است که بیش از ۱۷۰ عنوان کتاب برگزیده دارد؟ اگر قرار است نحوه و ساختار برگزاری نمایشگاه با این شیوه ادامه یابد، بعید است سال آینده «سمت» رغبتی برای حضور در نمایشگاه داشته باشد.»


چادرهای گلخانه‌ای اصلاً برای نمایشگاه ساخته نشده‌اند!

کاظم آرمان‌پور مدیر غرفه انتشارات دانشگاه تهران نیز در مورد وضعیت غرفه‌های ناشران دانشگاهی گفت: «ما امسال با بیش از 1700 عنوان کتاب در نمایشگاه حضور پیدا کردیم و غرفه‌ای که با این تعداد کتاب به دانشگاه تهران اختصاص یافته است، تنها 104 متر است که از نظر فضای غرفه با کمبود زیادی مواجه هستیم و کتاب‌ها را حتی به صورت کتابخانه‌ای نمی‌توانیم جای دهیم. این امر هزینه گزافی به ما تحمیل کرده است؛ چون ناچاریم هر روز کتاب‌های زیادی را به نمایشگاه بیاوریم و روزانه غرفه‌مان را سامان دهیم.»

آرمان‌پور تبلیغات نامناسب سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب را از مشکلات دیگر این نمایشگاه دانست و گفت: «وقتی اینجا افتتاح شد، شهرداری نسبتاً تبلیغات خوبی برای آن در کل سطح شهر تهران انجام داد. امسال بعد از گذشت یک سال با وجود وعده‌هایی که برای افزودن سالن به نمایشگاه داده بودند، هنوز در چادرهای گلخانه‌ای مستقر هستیم و از تعداد تبلیغات هم به شدت کاسته شده است. فکر می‌کنم امسال به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر، صداوسیما هم پوشش مناسبی از نمایشگاه ندارد و به همین دلیل شاهد افت مراجعان نمایشگاه هستیم. این نمایشگاه، جشنواره کتاب و فرصتی برای پیمان مجدد دانشجویان، اساتید و مردم با کتاب است. باید از این فرصت استفاده و آن را حسابی واکاوی کنیم که بهترین بهره را از این پتانسیل و فضا ببریم.»


مدیر غرفه انتشارات دانشگاه تهران ضمن گلایه از وضعیت نامناسب غرفه‌ها، با اشاره به بارندگی چند روز اخیر گفت: «آب گرفتن غرفه‌ها و قطع دوساعته برق در سالن‌های ناشران عمومی و تخلیه دو ساعت زودتر آنها در روز جمعه که اوج کار نمایشگاه است، خسارت زیادی به ما وارد کرد. ما با تجربه سال گذشته، امسال متحمل هزینه‌های بسیاری برای کف‌سازی و ... شدیم تا مانند سال گذشته به کتابهایمان خسارت وارد نشود.!»

وی افزود: «عملاً مجموعه شهرآفتاب به زیرسازی جدی نیاز دارد. چادرهای گلخانه‌ای اصلاً برای نمایشگاه ساخته نشده‌اند! اگر ما هم مانند سالن ناشران عمومی فضای مناسبی داشته باشیم، می‌توانیم از اساتید و مؤلفان برای حضور در نمایشگاه دعوت کنیم ولی در این چادرها امکان دعوت مهمان هم وجود ندارد! نمایشگاه در تقویم وزارت ارشاد وجود دارد و سال بعد هم قطعاً مانند هر سال برگزار می‌شود؛ بنابراین تمام این موارد قابل پیش‌بینی و قابل اصلاح است. باید میان ناشران بزرگی مانند دانشگاه تهران و «سمت» که کتاب چاپ می‌کنند و کتاب‌سازی نمی‌کنند، با دیگران تفاوت قائل شوند.»

 


٠٩:١٣ - 1396/02/19    /    شماره : ١٦٨٦    /    تعداد نمایش : 376


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: