نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در مراسم گرامیداشت مقام علمی آذرتاش آذرنوش مطرح شد:
دکتر آذرنوش، خلأ بزرگی را در زبان و ادبیات عرب پر کرده است

مراسم گرامیداشت مقام علمی استاد آذرتاش آذرنوش، استاد زبان و ادبیات عرب دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی و امام صادق (ع)، روز گذشته با حضور چهره‌های علمی و ادبی در محل سرای کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت» به نقل از رسانه‌ها، این مراسم بعدازظهر روز یکشنبه 3 اردیبهشت‌ماه به همت مؤسسه خانه کتاب و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین (سمت)، با حضور سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، سیدصادق سجادی معاون علمی ‌و پژوهشی این مرکز، اصغر دادبه استاد زبان و ادبیات فارسی، محمد دهقان پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی، مجید غلامی‌جلیسه مدیرعامل خانه کتاب و عبدالرسول شاکری عضو هیأت علمی و نماینده سازمان مطالعه و تدوین (سمت)، برگزار شد.

در این برنامه مجید غلامی‌جلیسه با تقدیر از چندین دهه فعالیت علمی ‌و پژوهشی استاد آذرنوش در حوزه زبان و ادبیات عرب گفت: «این جلسه به مناسبت پاسداشت خدمات استاد آذرنوش است تا ذره‌ای ناچیز از همت بلندشان را پاسخ داده باشیم. آثاری که آذرنوش منتشر کرده و از خود به جای گذاشته است، نه تنها در ایران بلکه در کشورهای عربی هم مرجع و محل توجه است».

غلامی‌جلیسه افزود: «شاخصه اصلی کارهای استاد آذرنوش، فرامرزی بودن آن‌هاست. آثار وی فقط در ایران مورد توجه نیست و بسیاری از ادیبان زبان فارسی و ادبیات عرب از آثار وی استفاده می‌کنند».

سپس محمد دهقان، نویسنده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، دیگر سخنران این نشست، در تمجید کتاب «چالش میان فارسی و عربی» اثر دکتر آذرنوش، گفت: «این کتاب به قدری پرمحتواست که اگر روزها درباره آن بحث کنیم، کافی نیست. کتاب دکتر آذرنوش هشداری است که با دقت به تاریخ بنگریم و هر قصه‌ای را آسان باور نکنیم. با خواندن این کتاب متوجه می‌شویم که تنوع و تکثر فرهنگی در سراسر تاریخ ایران وجود داشته و مردم ایران وامدار هیچ حکومتی نیستند، بلکه وامدار تکثر و تنوع زبانی و فرهنگی خود هستند».

در ادامه نشست، سیدمحمد کاظم موسوی بجنوردی گفت: «زندگی فردی مانند آقای آذرنوش بسیار پربرکت است چرا که دانشجویان زیادی با راهنمایی او تربیت شده‌اند و آموزش‌هایی که از او دیده‌اند، بسیار نتیجه‌بخش بوده است».

وی وجود افرادی مانند استاد آذرنوش را که به زبان و ادبیات فارسی جلوه درخشانی داده‌اند، مغتنم دانست و تأکید کرد باید روی نثری که او به کار می‌برد، بیشتر کار شود.

سیدصادق سجادی نیز در آیین گرامیداشت دکتر آذرنوش گفت: «خدمتی که آقای آذرنوش به زبان و ادبیات عربی و متقابلاً زبان و ادبیات فارسی کرده است، این بود که ما را با فضای دیگری در این حوزه آشنا کرد که پیش از او مطلقاً در ایران سابقه نداشت و آن فضا این بود که به ما تاریخ تحول زبان و ادبیات عرب را آموخت».

وی اظهار داشت: «دکتر آذرنوش، حق بزرگی به گردن همه کسانی که در زمینه ادبیات و تاریخ فارسی و عربی کار کرده‌اند، دارد. ایشان ترجمه‌های ارزشمندی از متون کهن مانند «موسیقی فارابی» انجام داده و تحقیق درباره واژگان مستعرب، تحقیق درباره واژگان قرآنی و تألیف آثاری ارزشمند از دیگر کارهای‌ دکتر آذرنوش است».

در ادامه این مراسم عنایت‌الله فاطمی‌نژاد از پژوهشگران زبان و ادبیات عربی، آذرنوش را شخصیتی بی بدیل توصیف کرد و گفت: «کتاب و رساله‌ای در حوزه زبان و ادبیات عربی نوشته نمی‌شود، مگر اینکه کتاب‌های آقای آذرنوش از مرجع‌های این کتاب‌ها و رساله‌ها باشد».

این پژوهشگر ادامه داد: «دکتر آذرنوش، خلأ بزرگی را در زبان و ادبیات عرب پر کرده است. هرکس که امروز در زمینه زبان و ادبیات عرب صاحب قلم است و توانایی نوشتن دارد، بی‌شک به‌ طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق آثار، شاگرد استاد بوده است. هیچ کتاب، مقاله و رساله‌ای در زمینه زبان و ادبیات عربی نوشته نمی‌شود که آثار دکتر آذرنوش از مراجع عمده آن نباشد».

وی افزود: «کتاب «آموزش زبان عربی» ایشان به تنهایی تحولی در آموزش زبان عربی ایجاد کرد. یکی دیگر از آثار مهم و ارزشمند دکتر آذرنوش، «فرهنگ عربی به فارسی» است که هنوز خوب شناخته نشده است. ایشان شیوه نوینی را در تألیف فرهنگ‌نامه در پیش گرفته است».

استاد آذرتاش آذرنوش، استاد زبان و ادبیات عرب و پژوهشگر حوزه فرهنگ ایران و اسلام، خود در سخنان کوتاهی با تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان مراسم گرامیداشت 80 سالگی‌اش گفت: « از همه دوستانم تشکر می‌کنم که در سخنان‌شان بر کمبودهای من چشم بستند و آن چیزهایی را که احتمالاً نیکی بوده، بزرگ و به زبان شیوا بیان کردند».

چهره ماندگار زبان و ادبیات عرب افزود: «80 سال باری را به دوش کشیدن، کار آسانی نیست، ولی من چون پا به این سن گذاشته‌ام، می‌توانم به راحتی بگویم با بیماری هایی که به جان انسان می‌افتد، در این سن دچار نوعی غم‌زدگی می‌شود و زندگی برایش اندکی ملال‌آور. اما با توجه به مواردی که در این مجلس مطرح شد، در سخنان دل‌انگیزی که از سوی استادان و به‌ویژه استاد بجنوردی بیان شد، می‌توانم بگویم که اینها برای زندگی یک پژوهشگر ۸۰ ساله چقدر جلوه‌گر می‌شود».

در پایان مراسم سازمان «سمت» و مؤسسه خانه کتاب با اهدای تندیس، لوح یادبود و هدایایی از استاد آذرتاش آذرنوش استاد زبان و ادبیات عرب تقدیر کردند.

١٦:٠٩ - 1396/02/06    /    شماره : ١٦٧٨    /    تعداد نمایش : 344


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: