نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در مراسم تقدیر اکو از سمت:
دکتر احمد احمدی: خدمات فرهنگی سمت به دانشگاههای افغانستان بی‌سابقه است/ افتخار حسین عارف: این حجم از فعالیت در حوزه فعالیتهای علمی و پژوهشی بدون ژرف‌اندیشی، درایت و نگاه راهبردی رئیس سازمان «سمت» ممکن نبود

دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) در مراسم قدردانی از خدمات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) در منطقه اکو گفت: به‌طور متوسط در خانه هر ایرانی به‌طور میانگین دو و نیم نسخه از کتابهای «سمت» وجود دارد و خدمات فرهنگی «سمت» به دانشگاه‌های افغانستان بی‌سابقه است.

نشست همکاری‌‌های علمی- انتشاراتی بین کشور‌های عضو اکو و قدردانی از خدمات سازمان مطالعه و تدوین (سمت) دوشنبه (10 خرداد‌‌) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی،‌ رئیس سازمان «سمت»، دکتر سیدکمال خرازی،‌ رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، دکتر هادی سلیمان‌‌پور، معاون وزیر امور خارجه و رئیس‌ مرکز آموزش و پژوهشهای بین‌المللی وزارت امور خارجه، دکتر افتخار حسین عارف، رئیس سازمان همکاریهای فرهنگی ‌(اکو)، مژگان مصطفوی، معاون وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان، محمد افسر رهبین، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان و جمعی از سفیران، کاردارهای منطقه اکو و اساتید دانشگاه‌ها، در مرکز آموزش و پژوهشهای بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

وظیفه ما در حفظ زبان، فرهنگ و سیاست کشورهای منطقه و فارسی‌زبان در آینده سنگین‌تر است

دکتر احمد احمدی در این مراسم ضمن بیان تأثیرات مخرب جنگ بر فرهنگ کشور افغانستان، گفت: من از بلایی که بر سر فرهنگ کشور‌های مسلمان آمده است، رنج جانکاهی می‌برم. افغانستان محل زندگی بزرگانی چون سنایی غزنوی،‌ عبدالرحمان جامی و ده‌ها شخصیت علمی و ادبی دیگر بوده است. حال وقتی آتش جنگ فروکش کند، خواهیم دید که چه بلایی بر سر فرهنگ کشور‌های منطقه (افغانستان، سوریه و عراق) آمده است.

وی با اشاره به گستردگی زبان فارسی در منطقه افزود: وظیفه ما در حفظ زبان، فرهنگ و سیاست کشورهای منطقه و فارسی‌زبان در آینده سنگین‌تر است. زبان فارسی برای کشور‌‌های فارسی‌زبان، زبان سیاست و دین است. سعی ما در «سمت» این بوده است که زبان فاخر و شیرین فارسی که اغلب در این منطقه به آن تکلم می‌کنند، به نحو آکادمیک و شسته رفته به دست دانشجو برسد. ما فرهنگ‌سازی را از دانشجو و دانشگاه آغاز کردیم و خدمات فرهنگی «سمت» به دانشگاه‌های افغانستان بی‌سابقه است.

دکتر احمدی ادامه داد: از ابتدای فعالیت سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) دو هزار عنوان کتاب به چاپ رسیده و نزدیک به 38 میلیون نسخه نیز در دانشگاه‌‌ها توزیع شده است که امید‌واریم این رقم به 40 میلیون برسد. محاسبه شده است که در خانه هر ایرانی به‌طور میانگین دو و نیم نسخه از کتاب‌های «سمت» وجود دارد.

رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) با تأکید بر اهمیت حفظ وحدت بین مذاهب اسلامی گفت: امام خمینی(ره) با هدف حفظ وحدت بین مسلمانان فرمودند پشت سر اهل تسنن نماز بخوانید. من هر جا که موقعیت ایجاب کرده است، چه داخل و چه خارج از کشور، با همین لباس این کار را انجام داده‌ام. مجموعه «سمت» نیز در شعار و عمل به این امر مهم که حفظ وحدت بین مذاهب اسلامی و سنی و شیعه است می‌پردازد. در زمان حکومت طالبان 700 عنوان کتاب به افغانستان ارسال کردیم که بدون حتی یک مشکل در این کشور توزیع شد و نتوانستند هیچ ایرادی از کتاب‌های «سمت» بگیرند چون درد ما بالاتر از این حرف‌هاست.

وی اظهار کرد: ما تا به امروز از دولت و هیچ ارگانی انتظار کمک نداشته و تقاضای کمک مالی نکرده‌ایم و امروز نیز بیشتر هزینه‌های ما از فروش کتاب تأمین می‌شود که آن را هم با توجه به اینکه هزینه تولید هر برگ کتاب در بازار امروز نشر 70 تومان است، با هدف حمایت از دانشجویان مناطق محروم کشور با نصف قیمت و هزینه هر برگ 35 تومان محاسبه می‌کنیم.

«سمت»؛ از کابل تا هرات و از مزارشریف تا قندهار

معاون وزیر امور خارجه گفت: برگزاری این آئین فرصتی است برای نگاه به آنچه در 15 سال گذشته مجموعه‌ای از نهاد‌های علمی و فرهنگی ایران برای ادای سهم خود در فرایند توسعه و بازسازی کشور همسایه خود، افغانستان انجام داده‌اند. در پی تحولات نوین در افغانستان، ستاد مشارکت در بازسازی این کشور به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی ایران تشکیل و به دنبال آن کمیته‌هایی از جمله کمیته علمی، آموزشی و فرهنگی ایجاد شد که سازمانهای متعدد حاکمیتی،‌ اجرایی و عملیاتی از جمله سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) به عضویت این ستاد در‌‌ آمدند و عمده تلاش آن بر مشکل اصلی افغانستان، یعنی تربیت نیروی انسانی متمرکز بوده و هست. «سمت» که از ابتدا در این کمیته حضور داشت، به بهترین شکل از عهده مسئولیت‌های خود بر آمد و جا دارد از دکتر احمد احمدی برای همکاری‌های علمی - انتشاراتی در حوزه اکو به خصوص انتشار 60 عنوان کتاب استادان افغانستان که سنگ بنای اولیه بازسازی افغانستان از طریق تربیت نیروی انسانی و فرهنگ است، تقدیر کنیم.

وی افزود: تقدیر از «سمت» فقط برای این نیست که مسئولیت‌های ستاد بازسازی را به بهترین شکل انجام داده است، بلکه این سازمان بدون توجه به مشکل تأمین هزینه‌ها از سوی ستاد بازسازی، به خوبی این فعالیت‌ها را انجام داده و موفق شده است با معرفی آثار علمی جامعه ایران به کشور افغانستان، بیش از 700 عنوان از کتاب‌های خود را نیز در زمره کتاب‌های درسی این کشور قرار دهد. از کابل تا قندهار، «سمت» نامی آشنا برای دانشجویان و اساتید افغانی است و این سازمان از این طریق گامی مهم از طرف جمهوری اسلامی ایران برای توسعه کشور افغانستان و فرهنگ این کشور برداشته است.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت: من به نمایندگی از دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور از سازمان «سمت» و شخص دکتر احمد احمدی و سازمان فرهنگی اکو به دلیل فعالیت‌های فرهنگی و انتشاراتی‌شان، قدردانی می‌کنم.

تولید کتاب برای کشور‌ هم‌زبان افغانستان به همت سازمان «سمت» قابل ستایش است

سیدکمال خرازی با اشاره به سابقه آشنایی خود با دکتر احمد احمدی، گفت: دکتر احمدی در طول چند دهه که ریاست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) را بر عهده دارد، خدمات شایان توجهی انجام داده است. علاوه بر این برای کشور افتخار است که یک روحانی برجسته، رئیس سازمان انتشار کتاب‌های دانشگاهی است.

وی افزود: تولید کتاب برای کشور‌ هم‌زبان افغانستان به همت سازمان «سمت» قابل ستایش است. امید‌واریم این خدمات ادامه پیدا کند و «سمت» کتاب‌های بیشتری را در حوزه علوم‌انسانی به ‌عنوان نیاز جدی منطقه، تولید و عرضه کند. توسعه علوم‌انسانی نیازمند تلاش فراوان است؛ به‌ ویژه تولیدات داخلی مبتنی بر ارزشهای بومی و منطقه‌ای، یک ضرورت به‌حساب می‌‌آید. به ‌طور قطع بسیج دانشمندان این حوزه در داخل و خارج از کشور منشاء اثر خواهد بود.

فعالیت چشمگیر «سمت» در منطقه اکو/ این حجم از فعالیت در حوزه فعالیتهای علمی و پژوهشی بدون ژرف‌اندیشی، درایت و نگاه راهبردی رئیس سازمان «سمت» ممکن نبود

افتخار حسین عارف، ضمن تشکر از مسئولان حاضر در نشست بیان داشت: مؤسسه اکو در دو دهه گذشته شکل گرفت و در این مدت توانست در حد امکانات خود با کمک‌ کشور‌های عضو و به‌ویژه با کمک‌های مادی و معنوی جمهوری اسلامی ایران به ‌عنوان دولت میزبان، مشارکت‌های ارزشمندی در این مسیر داشته باشد.

وی افزود: اما با توجه به ظرفیت‌های گسترده کشور‌های منطقه، راه بسیاری باقی مانده است که باید با همکاری کشور‌های عضو و نهاد‌های علمی و فرهنگی منطقه پیموده شود. یکی از فعالیت‌های مؤسسه فرهنگی اکو، برجسته کردن همکاری‌های موجود بین کشور‌های عضو به منظور ترویج و توسعه آن در حوزه‌های گسترده‌تر بین همه اعضاست که مفهوم اصلی تشکیل این جلسه است.

پروفسور افتخار حسین عارف با اشاره به بازدید خود از سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی (سمت) گفت: در بازدید از سازمان «سمت» متوجه کار بزرگ این سازمان طی سه دهه گذشته شدم. علاوه بر فعالیت گسترده این سازمان در حوزه تولید و توزیع کتاب‌های دانشگاهی در سطح ملی و منطقه‌ای، همکاری‌های فرامرزی این سازمان در تدوین و انتشار کتاب‌های مهم به زبانهای خارجی به‌ویژه زبانهای ‌رایج در منطقه آسیای غربی و منطقه اکو است.

وی اظهار کرد: با توجه به قرابت زبانی بین دو ملت ایران و افغانستان، بعد از آغاز دوران ثبات در این کشور همکاری‌های قابل تقدیری بین سازمان «سمت» و مراجع دانشگاهی افغانستان صورت گرفته است که حاصل این همکاری انتشار بیش از ۶۰ عنوان کتاب درسی دانشگاهی بوده است. فعالیتهای «سمت» فقط منحصر به انتشار این کتاب‌ها نبوده و کتا‌ب‌های دیگری نیز به زبان‌های روسی، سیریلیک و اردو از سوی این سازمان منتشر شده است که انتشار کتاب «پیام‌آور رحمت» به زبان اردو که امروز افتخار رونمایی آن را داریم، نمونه‌‌ای از فعالیت‌های این سازمان است.

رئیس سازمان همکاری‌های فرهنگی ‌(اکو) ادامه داد: این حجم از فعالیت بدون ژرف‌اندیشی، درایت و نگاه راهبردی دکتر احمد احمدی در حوزه فعالیت‌های علمی و پژوهشی محقق نمی‌شد؛ بی‌گمان ایشان یکی از شخصیت‌های ماندگار معاصر در زمینه علم و پژوهش در ایران و منطقه اکو هستند.

افتخار حسین عارف افزود: معتقدم توسعه چنین همکاری‌هایی بین مراجع مختلف فرهنگی، پژوهشی و علمی در منطقه اکو، می‌تواند به حصول اهداف بنیان‌‌گذاران این سازمان در توسعه همکاری‌های همه جانبه منطقه‌ای مدد رساند.

من به نمایندگی از دولت افغانستان از سازمان «سمت» بسیار سپاسگزارم

مژگان مصطفوی، معاون فرهنگ و ارتباطات وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی خود در این مراسم، گفت: من به نمایندگی از دولت افغانستان از سازمان «سمت» برای همکاری‌هایی که در زمینه تهیه و تولید کتاب‌های دانشگاهی ما داشته‌اند، بسیار سپاسگزارم. یکی از مشکلات دانشگاه‌های کابل، کمبود کتاب‌های دانشگاهی است و در این زمینه اشتراکات زبانی ایران و افغانستان، نویدبخش همکاری‌های بیشتر این دو کشور است.

وی افزود: ایران و افغانستان هم از نظر فرهنگی و هم از نظر زبان، اشتراکات بسیاری دارند و این دو عنصر برای کمک به رشد فرهنگی افغانستان، بسیار مهم و مؤثر است. امیدواریم همکاری‌های «سمت» با افغانستان برای تبادل نمادهای فرهنگی مشترکمان که بسیار به آنها افتخار می‌کنیم، ادامه پیدا کند.

در این آئین، از حجت‌الاسلام و المسلیمن دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) با اهدای لوح تقدیر و یک جلد شاهنامه توسط دکتر خرازی و مؤسسه فرهنگی اکو، تقدیر به ‌عمل آمد و همچنین از کتاب «پیام‌آور رحمت» به زبان اردو، رونمایی شد. در پایان مراسم نیز دکتر احمدی و پروفسور افتخار حسین عارف تفاهم‌نامه همکاری میان این دو نهاد را جهت توسعه همکاری‌های دوجانبه در منطقه، امضا کردند.

 

١١:٢٤ - 1395/03/11    /    شماره : ٤٢٢    /    تعداد نمایش : 1746


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: