نسخه چاپی


  ارسال به دوست

مشاور امور بین‌الملل سازمان «سمت»:
همکاریهای مطالعاتی و دانشگاهی یکی از زمینه‌های کشف نشده همکاری با کشورهای افريقايی است

هشتمین نشست از سلسله نشستهای ایران‌شناسی با موضوع «ایران از منظر مردم افریقا» روز چهارشنبه 28 بهمن‌ماه با سخنرانی دکتر موسوی مشاور امور بین‌الملل سازمان مطالعه و تدوین (سمت) در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، دکتر موسوی در ابتدای این نشست به معرفی قاره افریقا پرداخت و گفت: برخلاف تصویر غیر واقعی‌ای که از افریقا ارائه شده است، این قاره مرکز قابل توجهی از تفکرات سیاسی در عصر جدید است. از میان دهها چهره برجسته این قاره که برای ما ایرانیها بسیار شناخته شده هستند می‌توان به نلسون ماندلا، کوفی عنان، اسقف توتو، بن بلا، پاتریس لومومبا و عمر مختار اشاره نمود.

وی معضلات کنونی افریقا، از جمله فقر و توسعه‌نیافتگی، را ناشی از میراث استعمارگران، ساختارهای ضعیف سیاسی و اجتماعی و مداخله‌های خارجی و حضور گروههای افراطی مانند بوکو حرام دانست و افزود: در حال حاضر قاره افریقا یکی از موضوعات امنیت بین‌الملل به شمار می‌رود و از آنجا که قاره افریقا جایگاه ژئواستراتژیک و ژئواکونومیکی مهمی دارد، قدرتهای بزرگ در این منطقه حضور گسترده‌ای دارند.

موسوی با اشاره به اینکه ایران می‌تواند یک الگوی توسعه برای کشورهای افریقایی باشد، گفت: اگر ایران بتواند در افریقا حضور عاقلانه داشته باشد، می‌تواند از حضور شخصیتهای افریقایی در مجامع بین‌المللی استفاده کند، علاوه بر اینکه کشورهای افریقایی می‌توانند به نوعی بازار خاصی برای اقتصاد باز شده ایران باشند.

مشاور امور بین‌الملل «سمت» افزود: کشور ما ظرفیت بالایی برای صادرات کالاهای مصرفی و خدمات فنی مهندسی دارد که اگر این اتفاق بیفتد، نقش مهمی در شکوفایی اقتصاد کشور و حل مسئله بیکاری خواهد داشت.

وی در پایان به فرصتهای فرهنگی موجود نیز اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم در قالب فرصتهای فرهنگی در افریقا ظرفیت‌سازی کنیم؛ تکیه بر محور انسانیت، آزادی انسان، مبارزه با جهل و ظلم و مبارزه با استعمار، ما را به افریقا نزدیک‌تر می‌کند. باید بتوانیم با ادیان به ویژه مسیحیت به عنوان یک رقیب گفتگو کنیم. همچنین باید همکاریهای مطالعاتی و دانشگاهی خود را با کشورهای افریقایی افزایش دهیم؛ این همکاریها یکی از زمینه‌های کشف نشده همکاری با کشورهای افريقايی است. در افریقا دانشگاههای پیشرفته‌ای وجود دارد که می‌توانند همکاریهای خوبی با دانشگاههای ما داشته باشند.

١٠:٤٢ - 1394/12/02    /    شماره : ٣٧٣    /    تعداد نمایش : 1177


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: