نسخه چاپی


  ارسال به دوست


سفیر سابق ایران در کشورهای امریکای لاتین: «سمت» ظرفیتهای بسیاری برای همکاری با کشورهای امریکای لاتین دارد

هفتمین نشست از سلسله نشستهای ایران از نگاه مردمان کشورهای مختلف با موضوع «ایران از نگاه مردم کشورهای امریکای لاتین»، روز چهارشنبه 23 دی‌ماه در سالن جلسات سازمان با سخنرانی احمد سبحانی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در کشور ونزوئلا، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی «سمت»، سبحانی در این نشست ابتدا به سیر تحول و پیشرفت برخی کشورهای امریکای لاتین مانند مکزیک، شیلی و ونزوئلا اشاره کرد و افزود: با اينكه توسعه اين كشورها وابسته به فعاليتهاي شركتهاي چندمليتي است، اما ظرفيتهايی در آنها شكل گرفته است كه مي‌تواند براي همكاريهاي صنعتي با ايران مفيد باشد.
وی درباره ویژگیهای مردم کشورهای این منطقه اظهار داشت: مردم کشورهای امریکای لاتین که همه مهاجرند، بسیار مهربان و خونگرم هستند و به راحتی با خارجیها ارتباط برقرار می‌کنند. در واقع تفاوت کشورهای امریکای لاتین با بسیاری از کشورهای دیگر در این است که می‌توانند مردم دیگر کشورها را راحت‌تر بپذیرند.
سبحانی در همین راستا تصریح کرد: مردم عادی و تحصیلکرده امریکای لاتین ایران را طبق آنچه در تاریخ‌شان خوانده‌اند، به نام «پرشیا» می‌شناسند و بسیار مشتاقِ شنیدن درباره ایران هستند. این اشتیاق نه تنها در میان گروههای ضد امپریالیسم، بلکه در بین گروههایی که کاملاً غربی هستند نیز وجود دارد. آنها بسیار مایلند که درباره ایران و تمدن آن، از زبان خود ایرانیها بشنوند تا رسانه‌ها. مردم این کشورها اطلاعات کمی راجع به ایران دارند و متأسفانه هم مطبوعات داخلی ایران و هم مطبوعات خارجی تحت تأثیر سیاسیون، اطلاعات غلطی به مردم ارائه می‌دهند.
سفیر سابق ایران در ونزوئلا در رابطه با پیشینه روابط ایران و کشورهای امریکای لاتین، بیان داشت: آغاز روابط رسمي ایران با این کشورها به سال 1903 باز می‌گردد؛ زمانی که اسحاق خان مفخم‌الدوله وزیر مختار ایران در واشنگتن، سفری به برخی کشورهای امریکای لاتین داشت. 30 سال بعد نیز در زمان رضا شاه، در برخی از این کشورها سفارت ایران بازگشایی شد.
سبحانی افزود: نخستین ایرانیهایی که به کشورهای امریکای لاتین سفر کردند، برادران امیدوار بودند. آنها اولین جهانگردان ایرانی بودند که در سال 1333 سفرهای خود را شروع کردند و پس از سفر به افریقا و آسیا، به امریکای لاتین رفتند و در نهایت یکی از آنها در کشور شیلی ماندگار شد. نمونه دیگر حضور ایرانیها در کشورهای امریکای لاتین، استقرار تعدادی از بهاییها در مناطق مختلف دنیا از جمله این منطقه است. حضور جدي ايرانيها در این کشورها به بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، به خصوص به دوران گسترش همكاريهاي اقتصادي در دولتهاي ششم و هفتم باز مي‌گردد.
وی در خصوص تعاملات و روابط اقتصادی میان ایران و این کشورها، گفت: واردات و صادرات زیادی میان ما با این کشورها به ویژه با آرژانتین و برزیل صورت گرفته است و تعاملات فرهنگی نیز بین ایران و کشورهای امریکای لاتین وجود دارد؛ نامگذاری خیابان «سیمون بولیوار» در تهران و خیابان «تهران» در آرژانتین، نصب برخی مجسمه‌ها مانند مجسمه «عمر خیام» در ونزوئلا و آرژانتین، چاپ برخی کتابها مانند اشعار شاعرانی همچون «عمرخیام»، از جمله اقدامات فرهنگیِ انجام شده است.
سفیر سابق ایران در ونزوئلا در پایان، در پاسخ به پرسشهای مطرح شده در جلسه، اظهار داشت: امروزه که ارتباطات از طریق پیشرفت تکنولوژی نزدیک‌تر شده و محدودیتهای پیشین از بین رفته است، باید در راستای ایجاد روابط به ویژه با دانشگاهها و مراکز علمی این کشورها، از ظرفیتهای فردی استفاده شود. سازمان «سمت» نیز با توجه به ظرفیتهای بسیاری که دارد، می‌تواند با مؤسسات مشابه خود در این کشورها ارتباط ایجاد کرده و همکاریهای گسترده‌ای را آغاز نماید.

  

٠٩:٥٨ - 1394/10/26    /    شماره : ٣٤٣    /    تعداد نمایش : 1096


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: