نسخه چاپی


  ارسال به دوست


دکتر حدادعادل: دکتر احمد احمدی نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، در مراسم اعطای ششمین جایزه علمی «استاد دکتر علیمحمد کاردان» و تجلیل از مقام علمی دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان مطالعه و تدوین (سمت)، گفت: دکتر احمدی هیچ‌گاه در بند مقام و پست نبوده است و در این سن نیز همچنان به کارهای علمی خود ادامه می‌دهد. عشق دکتر احمدی به ايران و تربيت جوانان براي خدمتگزاري ستودني است. وی نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، در این مراسم که دوشنبه 14 دی‌ماه با حضور آیت‌الله مصطفی محقق داماد، غلامعلی حداد عادل، رضا داوری اردکانی، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، وحید احمدی معاون وزير علوم، حجت الاسلام رشاد، سید محمود دعایی، حجت‌الاسلام میثم امرودی، محمد جوادی‌پور و چند تن از چهره‌های فرهیخته فرهنگی و دانشگاهی کشور، به همراه خانواده دکتر کاردان در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، از شش دهه فعاليت علمي حجت الاسلام و المسلمين دکتر احمدي احمدي، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رئیس سازمان مطالعه و تدوین (سمت) و استاد برجسته فلسفه، تجلیل شد.

حجت‌الاسلام احمدی؛ شاگرد وفادار علامه طباطبایی(ره)

آیت‌الله دکتر مصطفی محقق‌داماد، در این مراسم درباره دکتر کاردان و حجت‌الاسلام احمدی به ایراد سخن پرداخت و گفت: در عرفان اسلامی، جهان محضر «اسماء‌الله» است. «معلم» اسم خداوند نیست، بلکه صفتی از صفات خداوند است. کسی حق ندارد نامی را بر نام خدا بیفزاید. امروز برای تکریم دو معلم بزرگ کشور اینجا هستیم؛ دکتر کاردان که مؤسس علوم تربیتی در کشور بود و دکتر احمدی که با کمال خلوص، وقت خود را صرف تعلیم و تربیت کرده است. و من از برگزاری این مراسم سپاسگزارم.

وی با اشاره به شاگردی دکتر احمدی در محضر آیت‌الله شیخ علیمحمد بروجردی در حوزه علمیه بروجرد گفت: علامه طباطبايي شاگردان علمي زيادي داشتند ولي مانند خودش كم است. دكتر احمدي اخلاقش مانند علامه طباطبايي است. ايشان علم، اخلاق و تواضع را با هم جمع كردند و مانند علامه طباطبايي تمامي عمرش به خدمت گذشته است.

دکتر حدادعادل: دکتر احمد احمدی نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است

در ادامه این مراسم، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، ضمن قدرداني از مؤسسه دكتر كاردان در سنت حسنه تكريم استادان فرهيخته، گفت: خرسندم که بزرگداشت امروز، نصیب دوست و همکار دیرینم، حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی شده است. وی با اشاره به اینکه با دکتر احمدی دارای قرابت اعتقادی و سیاسی است، اظهار کرد: سازمان «سمت» گواه سالها تلاش وی برای کشورمان است. وی استادی خلیق است که مؤدب به آداب اسلامی است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان خاطراتی مشترک از خود و دکتر احمدی ادامه داد: دکتر احمدی هیچ‌گاه در بند مقام و پست نبوده است و در این سن نیز همچنان به کارهای علمی خود ادامه می‌دهد. حدادعادل افزود: سازمان «سمت» طی این سالها، 1500 عنوان کتاب برای دانشجویان و علاقه‌مندان چاپ کرده است. عشق دکتر احمدی به ايران و تربيت جوانان براي خدمتگزاري ستودني است. وی نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه است.

رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي با اشاره به اینکه دکتر احمدی فلسفه غربي را مي‌خواند و هرگز تعصب غيرعلمي نسبت به يك فكر و استدلال ندارد، گفت: دكتر احمدي علاوه بر آشنايي با فلسفه غربي و اسلامي به ادبيات فارسي علاقه‌مند است و علاوه بر زبان عربي در زبان انگليسي هم استادي مثال زدني است و ترجمه‌هاي ايشان گواه است.

داوری‌ اردکانی: دکتر احمدی تلاش بسیاری برای چاپ کتابهای خوب و کاربردی در سازمان «سمت» کرده است

سخنران بعدی فیلسوف رضا داوری ‌اردکانی، رئيس فرهنگستان علوم، گفت: محضر دکتر احمدی، محضر والایی است. نزدیک 50 سال است که دکتر احمدی را می‌شناسم. محضر ایشان به هیچ عنوان خسته‌کننده نیست، زیرا بسیار باصفا و خوش‌ سخن است. وی در ادامه افزود: روزي در گروه فلسفه يكي از تكاليف دانشجويان را درباره عليت خواندم كه مجذوب آن شدم. نام نويسنده آن دكتر احمدي بود و ايشان همچنان پرتوان و پرنشاط است. ضمن آنكه ايشان همچنان مانند من گرفتار عليت هستند.

دکتر داوری با بیان خاطراتی از حجت‌الاسلام احمدی، اظهار کرد: هر دو علاقه‌مند به فلسفه هستیم و فلسفه در لغت به معناي دوستي و دانشي است كه عين دوستي معنا مي‌يابد. رئيس فرهنگستان علوم افزود: هرگز از دكتر احمدي دورويي و تملق نديدم. هرگز غيبت و تظاهر نمي‌كنند و از دنيا چيزي نمي‌اندوزند. شاگردان خوبي دارند و رضايت شاگردان از استاد مقام بزرگي است. وی تلاش بسیاری برای چاپ کتابهای خوب و کاربردی در سازمان «سمت» کرده است.

کتاب ارزان‌ قیمت برای دانشجویان چاپ می‌کنیم

حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان «سمت» هم ضمن تشكر از خانواده مرحوم كاردان، گفت: مدتها پیشنهاد‌های مختلفی برای تکریم اینجانب به بنده ارسال می‌شد که هیچ‌کدام را نمی‌پذیرفتم و حتی در مراسم چهره‌های ماندگار نیز حضور پیدا نکردم، اما در این مراسم برای حرمتی که برای دکتر کاردان قائل هستم، شرکت کردم.

وی با اشاره به حضور مرحوم دکتر کاردان در شوراهای علمی سازمان «سمت» و دلسوزی و دقت عمل وی، اظهار کرد: آنچه در زندگی انسان مهم به نظر می‌رسد این است که رفتار و زندگی آدمی باید طوری باشد که دیگران از آن درس بگیرند. دكتر احمدي تصريح كرد: حضرت علي(ع) فرمودند: از كوچكي عمل پروا نداشته باشيد فقط ببينيد با تقوا همراه است يا خير؟

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: من به خاك و مردم ايران عشق مي‌ورزم و حب‌الوطن من‌الايمان است. من داستانهاي رستم اسفنديار را هر چند وقت يك‌بار با بچه‌ها مي‌خواندم تا مردانگي آنان از يادمان نرود. وي ادامه داد: زبان فارسي براي من حيات است و زبان شاهنامه لذت بخش است. همواره هم گفته‌ام كه آدمي اگر هنري دارد بايد آن هنر آموزنده باشد.

دكتر احمدي با اشاره به اينكه همچنان با مرحوم علامه طباطبايي زندگي مي‌كند، گفت: يقين دارم همه آنچه كه دارم از دعاي مادرم و ايشان است.

رئیس سازمان مطالعه و تدوین (سمت) با اشاره به اینکه به زودی از دو‌هزارمین کتاب «سمت» رونمایی می‌کنیم، افزود: این سازمان تا به امروز موفق شده است 38 میلیون نسخه کتاب منتشر کند. همیشه اعتقاد داشتم که باید کتاب ارزان‌قیمت در اختیار دانشجویان سراسر کشور قرار بگیرد، که این نظر و اعتقاد خود را در سازمان «سمت» پیاده کردم و هم‌اکنون قیمت پشت جلد کتابهای منتشر شده این سازمان سه پنجم قیمت بازار کتاب است.

در پایان مراسم لوحهاي تقديری از سوي مؤسسه روان‌شناسي و علوم تربيتي دكتر كاردان، فرهنگستان علوم و شهرداري به دكتر احمدي اهدا شد. همچنین لوح و تندیس ششمین جایزه علمی «استاد دکتر علیمحمد کاردان» از سوی برگزار کنندگان به چهار رساله برتر روان‌شناسی و فلسفه تعلیم و تربیت در مقطع دکترا اهدا شد.

پخش دو فیلم درباره شادروان دکتر کاردان و دکتر احمد احمدی و اهدای کتاب زندگی‌نامه دکتر احمدی به مدعوین که به همین مناسبت به چاپ رسیده بود از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

١٥:٤٧ - 1394/10/15    /    شماره : ٣٤٠    /    تعداد نمایش : 1639


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: