نسخه چاپی


  ارسال به دوست


سفیر ایران در یمن: جنگ کنونی تا شکست عربستان در تحمیل نظرات خود بر ملت یمن، ادامه خواهد داشت

سیدحسین نیکنام، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن در ششمین نشست از سلسله نشست های ایران شناسی «سمت» رابطه ایران و یمن را ارتباطی تاریخی خواند و افزود: یمن هیچ گاه از دخالتهای امریکا و کشورهای اروپایی و عربستان در امان نمانده است.
به گزارش روابط عمومی «سمت»، نیکنام روز یکشنبه 6 دی ماه با حضور در نشست تخصصی ایران از منظر مردم یمن که در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، برگزار شد، به روابط تاریخی ایران و یمن پرداخت.
وی در سخنان خود پس از مروری بر تاریخ کشور یمن، گفت: تا سال 1962 یمن و ایران با یکدیگر ارتباطی نداشتند و تا سال 1970 مداخلات عربستان و مصر بر این کشور حکم فرما بود؛ غرب یمن که مذهب شافعی داشتند، به مصر گرایش داشت، وهابیت در جنوب و استانهای میانی حاکم بودند و تفکر سیاسی غالب، تفکر بعثی بود. در دیدگاه بعث، ایران دشمن همیشگی عرب است؛ در نتیجه احزاب حاکم آن زمان، با هر مذهب و هر نوع گرایش و تفکر انقلابی از جمله انقلاب اسلامی ایران به شدت مخالف بودند، اما عامه مردم یمن دید مثبتی نسبت به ایران داشتند و هنوز هم دارند.
سفیر ایران در یمن افزود: روابط ایران و یمن از سال 1970 و در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی آغاز شد و اولین نمایندگی ایران در جده، وارد صنعاء شد. چند سالی ارتباط به همین شکل ادامه داشت تا اینکه در سال 1352 اولین سفیر ایران به صنعاء فرستاده شد.
سفیر ایران در صنعاء ارتباط ایران و یمن را ارتباطی تاریخی دانست و گفت: یمن هیچ گاه از دخالتهای امریکا و کشورهای اروپایی و عربستان در امان نمانده است، چرا که منابع غنی نفت، گاز و اورانیوم دارد و از موقعیت استراتژیک ویژه ای برخوردار است. هرچند از نظر اقتصادی ضعیف است و مردم این کشور در فقر فکری نگه داشته شده اند، اما ظرفیتهای طبیعی بسیاری دارد.
نیکنام در پایان با اشاره به این نکته که یمن اولین پایگاهی است که القاعده برای تربیت نیروهای خود از آن استفاده کرد، افزود: در واقع یمن محیط آزمایشی خوبی برای هر نوع سیاست است. عربستان نیز یمن را حیاط خلوت خود می داند؛ آن هم نه حیاط خلوتی برای بازی، بلکه به عنوان سرزمینی است که برایش حکم حیات و ممات دارد. به همین دلیل عربستان با تمام قدرت به میدان آمده است تا اجازه ندهد یمنی ها بر اساس استقلال و تمامیت ارضی سرنوشت خود را تعیین کنند. جنگ کنونی تا شکست عربستان در تحمیل نظرات خود بر ملت یمن، ادامه خواهد داشت.
گفتنی است معاونت بین‌الملل «سمت» در نظر دارد تا پایان سال 94 هر ماه میزبان سفیران و نمایندگان یکی از کشورها شود تا دیدگاه مردم کشور حوزه خود را نسبت به ایران تشریح و واکاوی کنند.

 


١٤:٤٨ - 1394/10/07    /    شماره : ٣٣٤    /    تعداد نمایش : 984


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: