نسخه چاپی


  ارسال به دوست

سفیر رومانی در نشست ایران از منظر مردمان رومانی:
با مشاهده شکوه «سمت»، مصمم به ایجاد ارتباط علمی کشورم با این سازمان هستم

چهارمین نشست ایران از نگاه مردمان کشورهای مختلف با موضوع «ایران از نگاه مردم رومانی»، روز چهارشنبه 21 مهرماه در سالن جلسات سازمان با سخنرانی کریستین تئودورسکو سفیر کشور رومانی در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، وی در رابطه با پیشینه روابط سیاسی و رسمی دو کشور ایران و رومانی گفت: در دوره قاجار سال 1880 میلادی پادشاه وقت رومانی از نماینده هلند در تهران خواست که حافظ منافع رومانی در ایران باشد. هفت سال بعد ایران آن زمان یک معاونت کنسولی افتخاری و یک سرکنسولگری در دو شهر بندری رومانی باز نمود. 11 جولای 1902 تاریخ اساسی روابط فی مابین دو کشور در سطح نمایندگی افتتاح شد و در سال 1965 سفارت در هر دو پایتخت ایجاد گردید و امسال 50 امین سال روابط بین دو کشور در حد سفارت است.

تئودورسکو با اشاره به جایگاه هنر و مهارتهای ایرانی از جمله شعر و سخن در اذهان رومانیاییها گفت: ادبیات فارسی بسیار عظیم و غنی است و اوج شعر فارسی در اروپا با اسامی مشاهیر ادبی همچون رودکی، فردوسی، سعدی، حافظ، عمر خیام و صائب تبریزی و همچنین شاعران معاصر شناخته شده است. علاقه رومانیها به طرز تفکر ایرانی به قدری بوده است که در سال 1904 میلادی (حدود 111 سال پیش) فردی از رومانی گلستان سعدی را از زبان فرانسه و فارسی به رومانی ترجمه نموده است. 

وی اضافه کرد: مردم رومانی مردمی کنجکاو هستند و به همین دلیل علاقه بسیاری به شناخت جهان و دیگر کشورها داشته و در این میان علاقه خاصی به شرق به خصوص هند، ژاپن و ایران دارند. می‌توانم بگویم میزان شناختی که مردم رومانی از ایران دارند، به نسبت بیشتر از شناختی است که ایرانیها از آنها دارند.

سفیر رومانی در رابطه با تبادلات علمی و فرهنگی این دو کشور اظهار داشت: با دیدن بزرگی و شکوه فعالیت سازمان «سمت»، مصمم هستم که ارتباطی بین این سازمان و مؤسسه‌های علوم رومانی برای مبادله تجربه و همچنین مبادله تولیدات محتوایی ایجاد کنم و معتقدم همکاری این مؤسسات پایه جدیدی برای پیشبرد روابط ایجاد خواهد کرد.

معاونت بین‌الملل «سمت» اقدام به برگزاری سلسله نشستهای ایران‌شناسی با تکیه بر نگاه مردم کشورهای مختلف به ایران و شناخت آنها از ایران کرده است و در نظر دارد تا پایان سال 94 هر ماه میزبان سفیران و نمایندگان یکی از کشورها شود تا دیدگاه مردم کشور حوزه خود را نسبت به ایران تشریح و واکاوی کنند.

 

١٥:٥٩ - 1394/07/26    /    شماره : ٣٠١    /    تعداد نمایش : 1195


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: