نسخه چاپی


  ارسال به دوست

سلسله نشستهای ایرانشناسی:
نشست ایران از منظر مردمان ژاپن در «سمت» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی «سمت»، سومین نشست ایران از نگاه مردمان کشورهای مختلف با موضوع «ایران از نگاه مردم ژاپن»، روز چهارشنبه 1 مهرماه در سالن جلسات سازمان با سخنرانی پروفسور هیسائه ناکانیشی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دوشیشا از کشور ژاپن، برگزار شد.

پروفسور ناکانیشی که تاکنون فعالیتها، کتابها و مقاله‌های فراوانی در خصوص ایران به ویژه ایران بعد از انقلاب اسلامی و نقش زنان در جامعه و انقلاب داشته‌ است، در سخنرانی خود در سه بخش با نگاه تاریخی، نگاه دیپلماتیک و نگاه کلی به وضعیت اجتماعی موجود، گفت: مردم عادی ژاپن ایران را بیشتر به نام پرشیا می‌شناسند و دلیل آن وجود جاده ابریشم و ورود کالاهای ایرانی از طریق این جاده به چین و از آنجا به ژاپن بود. ایران لفظ جدیدی است که از سال 1935 با تغییر نام کشور ایران برای مردم ما شناخته شد، اما شناخت کنونی مردم ژاپن از مردم و جامعه ایران در حال حاضر بیشتر از طریق مشاهده فیلمهای ایرانی شکل گرفته است.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی چون جنگ و مسائل ناشی از آن و موضوع هسته‌ای و تحریمهای اقتصادی، افزود: مردم ایران بسیار مقاوم، صبور و با ادب هستند و این امر از برخورد مؤدبانه آنان با افراد خارجی در کشورشان به خوبی مشاهده می‌شود. همچنین مردم ایران به دلیل غنای فرهنگی اهمیت فوق‌العاده‌ای برای خانواده قائل هستند و همین امر موجب مشابهت فرهنگی مردم ایران و ژاپن است و این تشابه یکی از تفاوتهای فرهنگی مردم این دو کشور با جامعه غربی است.

ناکانیشی ایران را کشوری با ساختارها، نهادها و بنیادهای دموکراتیک دانست که با وجود گذشت بیش از سی سال از انقلاب اسلامی و اتفاقهای متعدد در منطقه به خوبی توانسته ثبات سیاسی خود را حفظ کند.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دوشیشای ژاپن گسترش و تقویت روابط فرهنگی دو کشور ایران و ژاپن را ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه روابط فرهنگی مبنای روابط مردم ایران و ژاپن است و در شرایطی که دنیا به سوی جهان‌شمولی پیش می‌رود، شایسته است که روابط دو کشور با تأکید بر ارزشهای اجتماعی به عنوان میراث جهانی گسترش یابد.

گفتنی است معاونت بین‌الملل «سمت» در نظر دارد تا پایان سال 94 هر ماه میزبان سفیران و نمایندگان یکی از کشورها شود تا دیدگاه مردم کشور حوزه خود را نسبت به ایران تشریح و واکاوی کنند.

١٧:٠٩ - 1394/07/04    /    شماره : ٢٩٧    /    تعداد نمایش : 1353


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: