نسخه چاپی


  ارسال به دوست

دکتر ذوفن در نشست خصوصیات کتاب الکترونیکی مطلوب در «سمت»:
تکنولوژی اینجاست! باید از آن استفاده بهینه کنیم

مرکز تحقیق و توسعه «سمت» نشست علمی «خصوصیات کتاب الکترونیکی مطلوب و تفاوت آن با نسخه‌های پی‌دی‌اف رایج» را روز دوشنبه 23 شهریورماه با سخنرانی دکتر ذوفن، استاد تکنولوژی آموزشی در دانشگاه کالیفرنیا، در سازمان «سمت» برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، در این نشست که در جمع مدیران سازمان برگزار شد، دکتر ذوفن با نامیدن قرن 21 با عنوان قرن تکنولوژی، توضیح داد: امروزه دیگر نقش معلم و دانش‌آموز تغییر کرده است. اگر تکنولوژی را از کودک بگیریم مانند این است که دستش را قطع کنیم. معلمان خود نیز باید با تمام تکنولوژیهای جدید آشنا باشند تا بتوانند نیازهای دانشجویان‌شان را درک کنند. در واقع اگر آموزش را منحصر به معلم کنیم، یعنی هنوز مشغول زندگی در قرن بیستم هستیم. تمام هدف آموزش در قرن 21 بر چهار اصل خلاقیت، ارتباطات و تعامل، همکاری و تفکر انتقادی استوار شده است که جز با بهره‌گیری از تکنولوژی شدنی نیست.

وی با اشاره به لزوم جایگزین کردن کتابهای الکترونیک به جای کتابهای چاپی، افزود: برخی تصور می‌کنند ebook نسخه اسکن شده یا تایپ شده صِرف همان کتابهای چاپی است، در صورتی که قابلیتهای کتاب الکترونیک بسیار فراتر از این حرفهاست.

ذوفن تصریح کرد: کتابهای الکترونیک وزن و حجم کتابهای چاپی را ندارند و به راحتی قابل استفاده و حمل هستند، بسیار ارزان‌تر هستند و دانشجویان نیز به آنها علاقه دارند. در این کتابها مخاطب توان بزرگ و کوچک کرن کلمات را به اندازه دلخواه خود دارد، برای بهتر کردن فرایند یادگیری می‌توان در آن لینک برای مطالعه بیشتر و ... گنجاند، می‌توان به آن صدا، انیمیشن، ویدئوی سه بعدی افزود و قابلیت درج نقد و دریافت بازخورد را دارند. امکان ارتباط مستقیم به صورت لینک به استاد، درج لینک دانلود بانک آزمون در کتاب، درج لینک دانلود پاورپوینتهای مورد نیاز معلم برای تدریس، از امکانهایی است که می‌توان در کتابهای آموزشی الکترونیکی گنجاند. در واقع با کتابهای الکترونیک می‌توان درگیری لازم را با محتوا برای یادگیری ایجاد کرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و تأثیرگذاری اپلیکیشنهای کتابخوان و درآمدزایی آنها، گفت آموزش‌دهندگان باید برای استفاده و بهره‌گیری از این امکانات برنامه‌ریزی و هزینه کنند. انتشارات «پیرسون» که یکی از انتشارات بزرگ امریکاست، تمام کتابهای خود را به صورت الکترونیک منتشر می‌کند تا به قرن 21 نزدیک‌تر شود. یعنی به شدت سعی می‌کند خود را بهبود دهد تا ورشکست نشود! باید این جریان قرن 21 را بسیار جدی گرفت.

ذوفن در پاسخ به یکی از حاضران در جلسه درباره خطرها و آسیبهای تکنولوژی، گفت: تکنولوژی اینجاست! بحث این نیست که استفاده نکنیم یا با آن مبارزه کنیم؛ بلکه باید از آن استفاده بهینه کنیم. شیوه اداره کنونی مدارس ما مربوط به 200 سال پیش است! در حالی که همه چیز در حال دگرگون شدن است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت. فرم مدارس زیر سؤال رفته است. اگر به بچه‌های امروز که زندگی روزمره‌شان با تکنولوژی گره خورده بگوییم نمی‌توانی از این تکنولوژی در کلاس استفاده کنی، بازنده‌ایم. باید هّم و غم مدارس این باشد که چگونه و با چه شیوه‌هایی از امکانات و تکنولوژی در دست بچه‌ها برای آموزش استفاده کنند.

وی افزود: به همین دلیل، یکی از مسائل مهمی که باید در شیوه نوین آموزش در مدارس در نظر گرفته شود، این است که دانش‌آموز در سطح ابتدایی و پایه یاد بگیرد چگونه محتوایی که در وب می‌خواند یا می‌بیند را ارزشیابی کند و درستی آن را تشخیص دهد. در واقع امروز ارزیابی محتوا مهم‌تر از رسیدن به محتواست، چون با وجود فضای وب همه‌چیز در دسترس است.

وی همچنین از نقش تکنولوژی و شیوه نوین آموزش در ارتقاء نقش معلم سخن گفت و افزود: دانش‌آموز باید قبل از کلاس یادگیری را انجام دهد، چون وقت معلم بسیار ارزشمند است و تنها وظیفه رفع اشکال و راهنمایی دانش‌آموزان را بر عهده دارد. یعنی می‌توان گفت تکنولوژی نقش معلم را هم ارتقاء داده است. از طرف دیگر  برای اینکه خلاقیت به شیوه اصولی و پایه‌ای رشد کند، باید تربیت معلم به شیوه درستی انجام شود؛ زیرا در غیر این‌صورت امکان پیاده‌سازی این سیستم آموزشی وجود ندارد. برای این کار باید استاندارهایی برای معلمها تعیین کنیم. همچنین ارتباط معلمان با یکدیگر در قالب کنفرانس و ...، باعث می‌شود آنها از هم یاد بگیرند و ریشه‌های خلاقیت در جامعه ایجاد شود. محیط باید به گونه‌ای باشد که بین معلمها مشارکت ایجاد شود تا تجربیات خود را با هم تقسیم کنند و هم‌افزایی داشته باشند.

این استاد دانشگاه در پایان آمادگی خود را برای برگزاری دوره‌های آموزشی در ایران اعلام نمود.

١١:٥٠ - 1394/07/04    /    شماره : ٢٩٥    /    تعداد نمایش : 1200


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: