نسخه چاپی


  ارسال به دوست

سلسله نشستهای ایران‌شناسی:
نشست ایران از منظر مردمان لبنان در «سمت» برگزار شد

دومین نشست از سلسله نشستهای ایران‌شناسي با حضور محمد ایرانی، سفیر سابق ایران در لبنان و اردن با موضوع «ایران از منظر مردم لبنان» در مرکز «سمت» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، دومین نشست از سلسله نشستهای ایران‌شناسی با موضوع «ایران از منظر مردم لبنان»، روز چهارشنبه مورخ 28 مردادماه با حضور و سخنرانی محمد ایرانی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در اردن و لبنان، در سالن جلسات سازمان «سمت» توسط معاونت بین‌الملل «سمت» برگزار شد.

ایرانی در صحبتهای خود ابتدا 8 ویژگی منحصر به فرد و متمایز کننده کشور لبنان را برشمرد و افزود: روابط ایران و لبنان در قالب یک حزب يا گروه يا يك طايفه تعریف نمی‌شود و ارتباطات و روابط این دو کشور فراتر از يك ارتباط تاریخی است؛ علاوه بر شیعه، گروههای سنی و مسیحی زیادی با ایران ارتباط دارند و چتر روابط ایران با لبنان، آنقدر بزرگ است که تمام طوایف لبنان را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اهمیت بحث تعاملات فرهنگی، افزود: تمامی کشورها در تلاشند که در حوزه‌های مختلف با لبنان ارتباط برقرار کنند؛ زیرا به خوبی می‌دانند که اگر بتوانند در لبنان نفوذ و حضور يابند، در کل دنیا مطرح خواهند شد.

ایرانی حضور «سمت» را برای گسترش روابط فرهنگی دو کشور بسیار مؤثر دانست و گفت: حضور ايران در لبنان به دلايل مختلف از جمله بحث مقاومت، بيشتر سياسي شده است، در حالي كه ظرفيتهاي فرهنگي و علمي گسترده‌اي براي گسترش روابط بين ايران و لبنان وجود دارد. سازمان «سمت» با کمک دانشجویان لبنانی که در رشته‌های مختلف در ایران مشغول به تحصیل هستند، می‌تواند زمينه‌ساز ایجاد ارتباط گسترده علني بين دو كشور شود.

وی افزود: از دیگر موارد مهم، حوزه زبان فارسی و تأمین منابع برای این رشته در دانشگاههای لبنان است که دانشجویان مختلف اعم از مسلمان و مسیحی را نیز به خود جذب مي‌كند.

ایرانی در بخش پایانی سخنان خود لبنان را مهم‌ترین مرکز نشر جهان عرب دانست که در آن دانشگاهها و مؤسسات به صورت شبه مستقل فعالیت می‌کنند و بیان داشت: لبنان از مهم‌ترین کشورهایی است که سازمان «سمت» می‌تواند آثار خود را در آن عرضه کند. نقش ایران در لبنان تعریف شده است و لبنانیها به این نكته مهم واقف هستند که ایران باثبات می‌تواند عقبه آنها باشد.

گفتنی است معاونت بین‌الملل «سمت» در نظر دارد تا پایان سال 94 هر ماه میزبان سفیران یکی از کشورها شود تا دیدگاه مردم کشور حوزه خود را نسبت به ایران، در سازمانی که به منظور تولید محتوای علوم انسانی دانشگاههای کشور بنا شده است، تشریح و واکاوی کنند. 

١٣:٣٣ - 1394/06/04    /    شماره : ٢٨٢    /    تعداد نمایش : 1056


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: