نسخه چاپی


  ارسال به دوست

سلسله نشستهای ایران‌شناسی:
نشست ایران از منظر مردمان مصر در «سمت» برگزار شد (تکمیلی)

معاونت بین‌الملل اقدام به برگزاری سلسله نشستهای ایران‌شناسی با تکیه بر نگاه مردم کشورهای مختلف به ایران و شناخت مردمی که از ایران وجود دارد در سازمان «سمت» نموده است.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، اولین نشست ایران از نگاه مردمان کشورهای مختلف با موضوع «ایران از نگاه مصر»، روز چهارشنبه 7 مردادماه در سالن جلسات سازمان با سخنرانی مجتبی امانی رئیس سابق دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر، برگزار شد.

امانی در سخنرانی خود با اشاره به سابقه تمدنی و شناخت تاریخی مردم مصر از ایران و ایرانیان اظهار داشت: ایرانیان و مصریان در مقاطع مختلف تاریخی از دوران هخامنشیان با یکدیگر آشنا بوده و مراودات مختلفی با یکدیگر داشته‌اند. هرچند در تاریخ به موضوع لشکرکشی کمبوجیه به مصر بیشتر پرداخته می‌شود، ولی وقتی الواح سنگی مربوط به پرداخت دستمزد سنگتراشان مصری را در گنجینه الواح تخت جمشید مد نظر قرار دهیم با این واقعیت روبه‌رو خواهیم شد که شناخت ایرانیان و مصریان از یکدیگر صرفاً از طریق جنگ نبوده است. ما در تاریخ همچنین با موضوع لایروبی کانالی در نیل توسط داریوش هخامنشی آشنا هستیم که از آن به عنوان اولین کانال سوئز یاد می‌شود.

وی یادآور شد: مصریان مردمانی متساهل و غیر سخت‌گیر بوده و با اقوامی که به سرزمین مصر وارد می‌شوند کنار آمده و نگاه آنها به ورود اسکندر و دیگر رومیان به مصر، حمله کمبوجیه و دیگر اقوام تا تسلط عثمانیها و حمله و تسخیر مصر توسط ناپلئون از نگاه مصریان به آن شکل منفی که در سایر ملل ممکن است وجود داشته باشد، نیست.

وضعیت کنونی روابط ایران و مصر بخش دیگری از سخنرانی امانی بود که اظهار داشت: اگر نگاه سیاسی امنیتی که متأسفانه در حال حاضر از طرف دستگاههای امنیتی مصر بر روابط ایران و مصر تحمیل می‌شود نباشد؛ مصریان علاقه‌‌ زیادی به برقراری رابطه با ایران دارند و با آنکه به جهت قطعی روابط سیاسی و حساسیت دستگاههای امنیتی مصر، چند ده سال است که مراودات مردمی بین ایران و مصر وجود ندارد؛ ولی به محض آنکه فرصتی در جهت فضای موقت آزادی مانند آنچه که پس از انقلاب سال 1389 مصر پیش آمد، رخ دهد، مصریان و ایرانیان آن چنان زود با هم دوست می‌شوند که گویا سالهاست همدیگر را می‌شناسند.

در ادامه امانی با اشاره به وجود نسلی از فرزندان ایرانیانی که با مصریان ازدواج کرده‌اند و همچنین علاقه‌مندی دانشجویان مصری به فراگیری زبان فارسی و وجود کرسیهای ایران‌شناسی و زبان فارسی در دانشگاههای مصر، اظهار امیدواری کرد که با کاهش حساسیت دستگاههای امنیتی مصر، موانع روابط مردمی دو کشور رفع شود که در این خصوص رفت‌وآمد گردشگران بین دو کشور می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

ابراز تأسف از تبلیغات سوء علیه ایران و شیعیان توسط گروههای تکفیری، بخش دیگری از سخنرانی مجتبی امانی بود. وی ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی را ناشی از فعالیتهای سرویسهای خارجی و دشمنان روابط ایران و مصر دانسته و اظهار امیدواری کرد که با آشنایی بیشتر دانشگاهیان و تحصیل‌کردگان مصر با حقایق ایران، این مشکلات نیز برطرف شود. وی تأکید نمود که تلاش برای برقراری و گسترش ارتباطات علمی و دانشگاهی بین دو کشور، خدمت بزرگی برای دو تمدن بزرگ و باستانی ایران و مصر خواهد بود.

در پایان، سخنران جلسه به سؤالات حاضران پاسخ داد.

گفتنی است معاونت بین‌الملل «سمت» در نظر دارد تا پایان سال 94 هر ماه میزبان سفیران یکی از کشورها شود تا دیدگاه مردم کشور حوزه خود را نسبت به ایران، در سازمانی که به منظور تولید فرهنگ کشور بنا نهاده شده است، تشریح و واکاوی کنند. 

 

١٤:٥٦ - 1394/05/04    /    شماره : ٢٦٣    /    تعداد نمایش : 1363


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: