نسخه چاپی


  ارسال به دوست

با حضور حداد عادل
از مقام علمی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی تجلیل شد

به گزارش روابط عمومی «سمت» شامگاه پنجشنبه 31 اردیبهشت‌ در هفتمین گردهمایی اساتید علوم عقلی، مراسم تجلیل از مقام علمی حکیم و اندیشمند  حجت الاسلام والمسلمین  دکتر احمد احمدی در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین فیاضی، رئیس هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی با تجلیل از مقام علمی حجت الاسلام والمسلمین احمدی، اظهار داشت: ایشان علاوه بر علمیت، در جنبه‌های مختلف دیگر نیز دارای مکارم اخلاق و اسوه‌ای حسنه برای همه ما هستند.

سپس دکتر غلامعلی حداد عادل به دوستی 50 ساله خود با دکتر احمدی اشاره کرد و گفت: من و دکتر احمدی قبل از انقلاب در جلسات منزل علامه طباطبایی شرکت داشتیم. بعد از انقلاب در ستاد انقلاب فرهنگی، سپس در شورای انقلاب فرهنگی و سپس با عنوان معلمی در گروه فلسفه دانشگاه تهران فعالیت داشتیم. چهار سالی هم در مجلس هفتم در خدمت ایشان بودم و هنوز هم همکاری ما ادامه دارد؛ هم در شورای تحول علوم انسانی و هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی. همچنین قرار است ایشان در سازمان «سمت» و من در شورای تحول همکاریهای مشترکی از حیث تولید کتابهای درسی داشته باشیم.

وی افزود: چیزی که ما هرگز در ایشان ندیدیم تظاهر، تفاخر و دنیاطلبی است. ان‌شاءلله طبق یک قاعده، امثال آقای دکتر احمدی در مملکت ما فراوان تربیت شوند و ما شاهد این باشیم که حکمت اسلامی بتواند در محافلی که فلسفه غربی مطرح می‌شود، به زبان علمی و منطقی حضور یابد تا اذهان منصف بتوانند بین این دو میراث بزرگ فلسفی، داوری کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی چکیده افکار خود را در سیر بیش از 50 ساله در حوزه و 40 ساله در دانشگاه در میدان مقایسه فلسفه اسلامی و غربی، در کتاب «بن‌لایه‌های شناخت» مدون کرده است. خداوند را بابت تمامی نعمتهایش از جمله نعمت دوستی و محبت انسانی مانند ایشان شاکرم.

دکتر احمدی نیز در سخنانی ابراز داشت: این برای من فخر و عظمتی است که مرحوم علام طباطبایی بنده را مانند عزیزترین فرزندش به محضر خود پذیرفت و مرا دعا کرد. من هنوز هم با علامه طباطبایی زندگی می‌کنم.

وی با اشاره به ضرورت آموزش فلسفه غرب در حوزه‌ها گفت: امید دارم همان کاری که مرحوم علامه طباطبایی و مرحوم شهید مطهری در نگارش اصول فلسفه کردند در اینجا هم انجام شود؛ یعنی در عین حال که حکمت اسلامی نام دارد، نیم‌نگاهی نیز به فلسفه غرب داشته باشد. ما نباید حوزه‌ها را از علوم عقلی خالی کنیم و باید همواره کسانی باشند که با فراگرفتن علوم عقلی، از کیان دین دفاع کنند.

سپس لوح تقدیر امضا شده از سوی حضرات آیات عظام جوادی آملی و سبحانی و آیت‌الله مصباح یزدی به پاس نقش‌آفرینی و تأثیرگذاری حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمدی در علم و عمل، به وی اهدا شد.

گریستن این فیلسوف شیعی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از یادآوری منش اخلاقی و رفتاری استاد خود، علامه طباطبایی، از حاشیه‌های این مراسم بود.

 

 

١١:٠٤ - 1394/03/03    /    شماره : ٢٥٠    /    تعداد نمایش : 1169


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: