نسخه چاپی


  ارسال به دوست

در آئین نکوداشت آیت‌الله دکتر احمد احمدی
صالحی امیری: آیت‌الله احمد احمدی از ریشه‌های تمدن و فقاهت این کشور است

مراسم نکوداشت آیت‌الله دکتر احمد احمدی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، بنیان‌گذار دانشگاه تربیت‌مدرس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز گذشته با هدف تکریم شخصیت این استاد حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات استاد مطهری دانشگاه تربیت‌مدرس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، در ابتدای مراسم حبیب‌زاده، دبیر علمی این همایش در توضیح برگزاری این مراسم سخن گفت و افزود: «نخست که خدمت آیت‌الله احمد احمدی رسیدیم ایشان به شدت مخالفت کردند و بعد از بحث‌های فراوان در این زمینه، هدف از برگزاری این مراسم اتصال تجربیات نسل قبل به نسل جدید و آموزش‌و‌پرورش آن‌ها قلمداد شد؛ لذا آیت‌الله احمد احمدی با دو شرط با برگزاری این مراسم موافقت کردند که اولاً بر روی نسل جوان اثر مثبت داشته باشد و در ثانی در اهدای جوایز و هدایا از هزینه‌های بیت‌المال استفاده نشود».

آیت‌الله احمد احمدی مردم را از شر محض و محدود باز می‌دارد و وارد خیر مطلق می‌سازد

در ادامه، آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پیامی تصویری، درباره شخصیت آیت‌الله احمدی گفت: « آیت‌الله احمد احمدی نمونه بارز و جامع وحدت حوزه و دانشگاه هستند که خدمات فراوانی در این عرصه عرضه کرده‌اند».

این مفسر قرآن کریم گفت: «نکته‌ای بسیار برجسته در اسلام وجود دارد که فرموده است اگر حکیمی وارد قلعه توحید و ولایت شد و اگر انسان موحدی بود، ممکن نیست خطایی داشته باشد و شّر مطلق از او سر بزند. از همین روی شخصیتی چون آیت‌الله احمد احمدی مردم را از شر محض و محدود باز می‌دارد و وارد خیر مطلق می‌سازد و ایشان علم و عمل صائب را به همراه وحدت حوزه و دانشگاه فراهم کرده است».

آیت‌الله جوادی آملی افزود: «خداوند در مقام فیض به ما می‌گوید اگر کسی یک قدم به طرف حق آمد، ما 10 قدم به او نزدیک می‌شویم. افرادی چون آیت‌الله احمد ‌احمدی به این رسیده‌اند و به طرف حق و عقل و عدل آمده‌اند و هم توانسته‌اند خدماتی به دانشگاه عرضه کنند».

هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود

محمدزاده، معاون دانشگاه تربیت مدرس درباره شخصیت دکتر احمد احمدی گفت: «یکی از دردمندان و دلسوزان جامعه حوزوی و دانشگاهی آیت‌الله احمد احمدی است. ایشان عقل‌گرای دین‌مداری هستند که از مصادیق بارز همکاری حوزه و دانشگاه به‌شمار می‌روند؛ انسان وارسته‌ای که با عبور از گفتار به میدان عمل پا گذاشتند. ایشان مرزها را در علوم انسانی توسعه بخشیدند و در تأمین نیروهای بنیادین نقش مهمی را ایفا کردند؛ تأسیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت‌مدرس و سازمان «سمت» که اکنون بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب منتشر کرده است از ثمرات علمی و الهی این شخصیت بزرگ است. همچنین تأسیس دارالشفای قم و دانشگاه تربیت‌مدرس از دستاوردهای این استاد بزرگ است. دانشگاه تربیت‌مدرس امروز با این مجلس از عهده اشک‌ها و لبخندها و زحمات شبانه‌روزی این عالم بزرگوار برنمی‌آید، ولی می‌خواهد عرض کند که هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود».

صالحی امیری: آیت‌الله احمد احمدی از ریشه‌های تمدن و فقاهت این کشور است

صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سخنرانان این مراسم، گفت: «بنده از دو سال قبل پیگیر این مراسم بوده‌ام و فکر می‌کنم بیش از ایشان، ما به برگزاری این مراسم‌ نیاز داریم تا سرمایه‌های خودمان را بشناسیم و به نسل جدید معرفی کنیم. آیت‌الله احمد احمدی از ریشه‌های تمدن و فقاهت این کشور است که در دو سنگر حوزه و دانشگاه، چشمه جوشانی برای سیراب کردن نسل تشنه است».

وی افزود: «چرا آیت‌الله احمد احمدی را تحلیل می‌‌کنیم؟ چون امروز می‌خواهیم فضیلت و اخلاق و انسانیت را تجلیل کنیم. شخصیت والایی که جامعه خسته ما امروز بیش از پیش به امثال او نیاز دارد. جامعه باید قدر‌دان سرمایه‌های خود باشد؛ سرمایه‌های اخلاقی و دینی که الگویی برای ما و جوانان ماست».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: «کمتر انسانی را می‌توان در این مرتبه از دانش یافت که اینگونه با خلوص و پاکدامنی و عدم تعلق به دنیا و با منش اعتدالی و اخلاق‌گرایی و انسان‌گرایی و صراحت لهجه و با دوری‌گزینی از مناسبات سیاسی روزمره بی‌حاصل، به مقامی نائل گشته باشد که آیت‌الله جوادی آملی از ایشان به عنوان آیت‌الله یاد کند».

رئیس انجمن حکمت و فلسفه: آیت‌الله احمدی فیلسوف فکر و عمل است

عبدالحسین خسروپناه، رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران، سخنران بعدی در سخنان خود گفت: «بنده دو روایت از امام باقر (ع) قرائت و به عنوان هدیه به محضر آیت‌الله احمد احمدی تقدیم می‌کنم: «مَن عَمِلَ بِما يَعلَمُ عَلَّمَ اللَّهُ عِلمَ ما لَم يَعلَم» «هركه به آنچه مى‌داند عمل كند، خداوند دانشِ آنچه را نمى‌داند، به او ارزانى مى‌دارد» و نیز «عَالِمٌ یُنْتَفَعُ بِعِلْمِهِ خَیْرٌ مِنْ سَبْعِیْنَ اَلْفَ عَابِد» «عالمی که مردم از علم او بهره بگیرند، از هفتاد هزار عابد بهتر است».

خسروپناه در ادامه گفت: «با تعبیر آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله احمدی عالم عامل منتفع است که سودشان هم، فقط به خودشان نمی‌رسد بلکه شاگردان فراوانی نیز تربیت کرده‌اند. وی علاوه بر این خدمات، فلسفه را نیز به عرصه عمل کشانده‌ است، یعنی فیلسوف فکر و عمل است. ایشان نقش مهمی در تأسیس تربیت‌مدرس قرآن قم داشته‌اند و نیز در سازمان «سمت» که با فرمان امام راحل (ره) و ستاد انقلاب فرهنگی تأسیس شد و دفتر همکاری حوزه و دانشگاه ، نقش مهمی ایفا کرده‌اند».

وی بیان کرد: «در حوزه علوم انسانی می‌توان گفت که تحول در این شاخه از علوم با سه ملاک بهینه‌سازی، بومی‌سازی و اسلامی‌سازی تعریف می‌شود که ایشان در این سه بخش حرکت‌های شایان و ارزنده‌ای داشته‌اند و باید نقش وی را در تحول علوم انسانی جدی گرفت».

دانشگاه تربیت‌مدرس درختی است که روزی استاد دکتر احمدی آن را کاشتند

دکتر غلامحسین‌زاده رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تربیت‌مدرس در حالی که صدایش از بغض می‌لرزید و اشک در چشمانش نشسته بود، گفت: «برای من بسیار سخت است که در جلسه بزرگداشت استادم به عنوان جانشین او صحبت کنم. زمانی در دانشگاه تربیت‌مدرس ایشان در جایی نشسته بودند که امروز ناشایستی چون من در آن جای نشسته است و مسئولیتی را عهده‌دارم که روزی استادم دکتر احمدی آن را عهده‌دار بوده‌اند.

وی با خواندن شعر «به دست خود درختی می‌نشانم/ به پایش جوی آبی می‌کشانم» گفت: «دانشگاه تربیت‌مدرس درختی است که روزی استاد دکتر احمدی آن را کاشتند و با خون دل جویی به پای آن کشیدند و از آن مراقبت کردند و دانشجویان را مانند گلزاری در کنار آن تربیت کردند تا امروز که به برگ و بار نشسته است».

آیت‌الله محقق داماد: دکتر احمد احمدی یکی از الگوهای اخلاقی ماست

در ادامه مراسم، آیت‌الله محقق داماد با تجلیل از شخصیت علمی ایشان و اشاره به دستاوردهایی که در حوزه علوم انسانی و تأسیس سازمان «سمت» صورت گرفته است، دکتر احمد احمدی را الگویی اخلاقی دانست که به تمام معنا دارای صفت اخلاقی پسندیده است.

وی در سخنان خود به ضرورت معرفی الگو در جامعه اشاره نمود و تصریح کرد: «امروز تمام کشور را روضه و منبر فراگرفته است، ولی اخلاق وجود ندارد. تجربه شخصی‌ام می‌گوید عامل مهم و لازم برای تحقق اخلاق، داشتن الگو و اسوه است. برای تحقق اخلاق، باید چند نمونه اخلاقی در جامعه وجود داشته باشد که مردم و جوان‌ها از آن‌ها درس بگیرند. دکتر احمد احمدی، انسانی حق‌گو و معتدل و یکی از همان الگوهای اخلاقی است».

دکتر رضا داوری اردکانی: من به فلسفه، حکمت، دانایی و دکتر احمدی که پاسدار همه این‌هاست ادای احترام می‌کنم

دکتر رضا داوری اردکانی، استاد فلسفه دانشگاه تهران آیت‌الله دکتر احمد احمدی را مظهر فلسفه دانست و گفت: «دکتر احمد احمدی ساخته و پرداخته است و این به معنای پرورش است. اما از وجهی به این معنا نیست که اگر فلسفه نبود آیت‌الله احمدی هم نبود. بلکه مسئله این است که فلسفه می‌تواند چنین امکاناتی را بگشاید و چنین نسلی را تربیت نماید. من به فلسفه، حکمت، دانایی و دکتر احمدی که پاسدار همه این‌هاست و برای یک‌ دنیا تواضع و خدمت بدون ادعا و توقع او، ادای احترام می‌کنم.

دکتر نجفقلی حبیبی نیز در سخنان خود به نقش و تأثیر دکتر احمد احمدی در تربیتِ مدرس و معلم و اساتید شایسته اشاره کرد.

دکتر فانی: سند امضا کردن در سازمان «سمت» در شأن دکتر احمد احمدی نیست!

دکتر فانی، دیگر سخنران این مراسم، به تجلیل از شخصیت آیت‌الله احمد احمدی پرداخت و ضمن بیان خاطرات مشترک با ایشان، گفت: «مسئولیت‌پذیری و جدیت در کار، مطالعه رساله‌های دانشجویان و کار علمی با ایشان، بررسی علمی تک تک کتاب‌هایی که در «سمت» منتشر می‌شود، تسلط به زبان‌های انگلیسی، عربی، آلمانی و اردو، سخت‌گیری در هزینه‌های دولتی و بیت‌المال و اداره دانشگاه و سازمان «سمت» با کمترین هزینه، تواضع و خلوص مثال‌زدنی، صراحت لهجه، آزادگی و سعه صدر، وقت‌شناسی و نظم و ضابطه‌گرایی، داشتن ذهنی منطقی و ریاضی، مواردی هستند که در سال‌های همکاری با ایشان از دکتر احمدی دیده‌ام. به صراحت می‌گویم که سند امضا کردن در سازمان «سمت» در شأن ایشان نیست! شأن ایشان هدایت دانشجویان توانمند است!

دکتر احمد احمدی: برادران، خواهران و اساتید! این میراث امروز در اختیار شماست!

دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان «سمت»، در پایان مراسم ضمن تشکر از تک‌تک سخنرانان، به بیتی از سعدی اشاره کرد و گفت: «طاوس را به نقش و نگاری که هست/ خلق تحسین کنند و او خجل از پای زشت خویش» این دوستان چون خودشان خوب بودند، خوب گفتند. خدایا! اگر آنچه درون زشت ماست برملا کنی، وای برما!».

وی افزود: «این مجلس، مجلس تکریم خود شماست که چون خوب بودید و علم را دوست داشتید به اینجا آمدید. فرصتی که پیش آمد چه در دانشگاه تربیت‌مدرس که امروز حدود 20 هزار استاد از سراسر کشور در آن تدریس می‌کنند و چه سازمان «سمت» که امروز نزدیک به 40 میلیون نسخه کتاب درسی دانشگاهی تولید کرده است، همه از لطف خدا و دعای خیر امام (ره) و روح پاک او بوده است». این عضو شورای انقلاب فرهنگی ادامه داد: «برادران، خواهران و اساتید! این میراث امروز در اختیار شماست که با قدرت، اخلاص و تواضع تمام آن را روی سر بگذارید و تلاش کنید تحولی به وجود آورید. خداوند را به حرمت پاکان و نیکان و صالحان و مخلصان و عارفان و پیامبران و آنچه پیش او ارزشمند است قسم می‌دهم که به ما توفیق دهد این میراث ماندگار امام خمینی (ره) را آن‌طور که باید و شاید محافظت کنیم و بالیدن دهیم».

رونمایی از کتاب «فیلسوف نظر و عمل» که به همت انجمن حکمت و فلسفه ایران، به خصوص تلاش‌های بی‌دریغ شهین اعوانی و عبدالحسین خسروپناه به طبع و نشر رسیده است، از بخش‌های دیگر این مراسم بود.

١٠:٥٣ - 1395/09/15    /    شماره : ١٥٤٨    /    تعداد نمایش : 1065


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: